sâmbătă, 10 octombrie 2015

Wow, Samoa-Scotia, ce meci!

Pacat ca maine se vor disputa ultimele partide din grupe. Parca acum se joaca un altfel de rugby, mai destins , mai competitiv. Unele echipe, precum Samoa sau, ieri, Tonga,  au scapat de povara calificarilor si s-au relaxat, aratandu-ne cum stiu ele sa joace rugby. In cazul echipelor din sudul Pacificului nu conteaza cine este adversarul, important e sa joace si, cum a fost azi, sa marcheze eseuri.

Responsabila pentru spectacolul, cel putin al primei reprize, a fost selectionata Samoa. Au inscris trei esuri (Tusi Pisi, Leiatua si Lee-Loo) in numai 20 minute, timp in care Scotia nu a reusit decat eseul lui Seymour. Pana la pauza, scotienii au mai punctat prin John Hardie. La eseuri mai trebuie adaugate si punctele inscrise de cei doi transformeri, T.Pisi si G.Laidlaw
ca sa obtinem o tabela neutra, 20-20. Impresionanti prin viteza, mobilitate si ingeniozitatea atacurilor, samoanii au fost sarea si piperul acestei prime reprize. Nici scotienii nu au fost mai prejos, condusi in teren de catre excelentul, azi, Greig Laidlaw. In lipsa lui Duncan Weir, substituit azi de catre Finn Russell, Laidlaw a trebuit sa fie playmakerul Scotiei in fata unui adversar dezlantuit si tehnic, pe deasupra. Dupa pauza, jocul s-a mai echilibrat. Nu s-a mai inscris decat din penalitati, pana la eseul omului meciului (se putea altfel?) acelasi Laidlaw. 36-26 ('74). Reactia Samoa? Au mai pus de un eseu, ca sa ia punctul bonus pe care invingatorii nu si l-au permis: Motu Matu'u inscrie in min.78 al patrulea eseu al samoanilor, care pleaca cu fruntea sus acasa. Scotia iese din faza grupelor cu o singura infrangere (la Africa de Sud) si accede in sferturi unde va juca cu ... Noua Zeelanda! Au avut un traseu frumos pana acum, fiind bine condusi de Vern Cotter, care a avut curajul sa promoveze foarte multi jucatori tineri si, cum am vazut, performanti

1022.6666666666666x767__origin__0x0_Scotland_scrum-half_Greig_Laidlaw_watching_scrum_against_Samoa
                                Greig Laidlaw, omul care a tinut Scotia la suprafata

Samoa v Scotland - IRB Rugby World Cup 2015 Pool B

In al doilea meci al serii, se astepta o altfel de partida. Era un meci de grupa mare,Australia-Tara Galilor. Deci, eseuri, actiuni in viteza, strapungeri elegante. Dar nu a fost deloc asa. Meciul s-a decis prin lovituri de picior. Cinci pentru australieni (Bernard Foley), doua pentru galezi (Dan Biggar). Meciul a avut si un superlativ: apararea australiana. In repriza a doua, Wallabies au avut simultan, pret de opt minute, doi jucatori eliminati pentru indisciplina in joc. Timp in care galezii au atacat furibund, beneficiind de sapte(!) lovituri de pedeapsa si gramezi la cinci metri de linia buturilor. Cu toata superioritatea numerica si ocaziile de a inscrie, galezii nu au reusit sa modifice scorul. Eurosport titreaza Defensive masterclass gives Australia win over Wales. Asa a fost. Australienii au dat o lectie de aparare. Si nu oricum ci cu doi oameni lipsa din efectiv. Astfel este recompensata munca antrenorului cu apararea, argentinianul Mario Ledesma. Infrangerea galeza nu pune in dificultate parcursul din grupa A. Australia va juca cu a doua clasata in grupa D (Irlanda sau Franta) iar Tara Galilor cu prima clasata din aceeasi grupa.