sâmbătă, 17 octombrie 2015

Se cunoaste prima semifinalista a RWC 2015. Ea este Africa de Sud, 23-19 cu Tara Galilor.

Dupa o partida de mare, foarte mare angajament fizic. Africa de Sud a mai facut un pas inainte catre fazele finale ale RWC 2015. Prima repriza a fost animata de catre transformerii celor doua echipe- Pollard si Biggar si de eseul simplu si eficient al galezului Gareth Davies (min.18). La pauza, galezii conduceau cu 13-12. In reperiza secunda, Pollard rateaza doua transformari iar galezii par sa se desprinda in castigatori. 12-16 (46') si 18-19 ('63'). Dar sud- africanii erau de mult timp in 40-ul galez si insistau in atac. Pollard semneaza o transformare care ii aduce in avantaj, 18-16 (61'). Biggar replica, 18-19 (63'). Si urmeaza demonstratia de forta a sud-africanilor (13 si 11 puncte de fixare in 40-ul si, mai apoi, 22-ul adversarilor) iar la o gramada in 6 metri fata de linia buturilor galeze, Fourie du Preez gliseaza pe langa aglomerare si inscrie. 23-19 (75'). Pollard rateaza din nou dar era suficient pentru victorie. Impecabil arbitrajul lui Wayne Barnes. In timpul acestui meci, s-a realizat volumul de 2.000.000 spectatori de la inceperea actualei editii a RWC. Care, in mod sigur va fi un mare succes financiar chiar daca echipa Angliei a parasit competitia inca din faza grupelor

De la ora 22 (Ro), Franta va incerca sa-si repare onoarea in fata Noii Zeelande. Putin credibila aceasta aventura declarativa. Si cu asta se va termina mandatul lui Phillipe Saint-Andre, unul din cele mai slabe din ultimul deceniu. Macar de Lievremont a dus Franta in finala RWC 2011.