duminică, 16 noiembrie 2014

Franta salveaza, intrucatva, onoarea europenilor

Rezultatele de ieri: (vineri) Italia-Argentina18-20; Tara Galilor-Fiji 17-13; Anglia-Africa de Sud 28-31; Scotia-Noua Zeelanda 16-24; Franta-Australia 29-26. La Bucuresti Romania-Japonia 13-18. Azi se joaca Irlanda-Georgia.

Argentinienii parca au fost elevii de clasa a cincea in meciul lor semestrial contra selectionatei elevilor de clasa de treia. Italia nu putea emite pretentii mai mari. Poate si pentru ca Pumas avea nevoie de o victorie dupa mai multe infrangeri in acest sezon. Italienii au crescut mult in ultima perioada, dar jocul lor inca nu s-a cristalizat suficient.

Welshii s-au cam chinuit in fata fijienilor, cu mult mai relaxati decat in partida de la Marseille, contra Frantei. E adevarat ca  au si folosit o echipa diferita fata de cea de saptamana trecuta, cu Priestland conducator de joc. Un esec in fata vioilor Nadolu, Goneva, Matawesi si Matawalu (sarniera performanta) sau Akapusi Qera. Numai in prima repriza atacul galez a functionat la valoarea sa. Trei eseuri- North si Cuthbert, 2 si doar o transformare au adus pe tabele cele 17 puncte ale victoriei. In repriza a doua au jucat la conservarea rezultatului, de parca ar fi fost o alta echipa. Fijienii n-au tinut cont de diferenta de 11 puncte si au atacat pana au reusit sa inscrie si ei eseul lui Nadolu ( actual la Crusaders dar si varul lui Tevita Kuridrani).

Mult mai atractiva a fost intalnirea dintre Anglia si Africa de Sud, oaspetii fiind neinvinsi in meciuri directe din 2006 (zece victorii si o egalitate). Experienta sud-africanilor era dovedita si de numarul total de selectii in primele XV-uri: 778 fata de 374 ale englezilor. Se anunta un meci dificil, pentru care fusese delegat un arbitru experimentat, australiano-zeelandezul Steve Walsh. In prima repriza, fortele au fost relativ egale, cu un plus de agresivitate pentru oamenii lui Meyer, eseul lui Serfontein (16') fiind singurul din aceasta parte e jocului. In rest, penalitati, cate doua transformate de fiecare parte (Farrell si, respectiv, Pat Lambie, titular in acest meci). 6-13 la pauza. In partea a doua, echipele au trecut in alta viteza. Imediat dupa reluare, un episod tehnic excelent: Cobus Reinach primeste un deplace de la Lambie, din zona centrala si, pe partea dreapta agata balonul si il culca in eseu. Lambie, excelent ieri, tyransforma si scorul se duce la 6-20. Intra experimentatul Ben Morgan la englezi si atacurile acestora incep sa aibe consistenta. La un maul in 22-ul sud-african, dupa eliminarea lui Victor Matfield, , David Wilson scapa pe margine si reuseste primul eseu englez. Farrell transforma si reduce scorul la 13-20. Anglia se trezeste si, patru minute mai tarziu, egaleaza. Superioritatea numerica le da sperante si, tot dupa un maul in 5 metri, Ben Morgan culca si el. Egalitate., 20-20. Acum conta echipa care ataca mai inteligent. Si aceasta avea sa fie cea a oaspetilor. Tot pe un maul aproape de linia de fund a englezilor, Schalk Burger (omul meciului) se strecoara si inscrie. Lambie rateaza. 20-25. Evolutia meciului incepand din acest moment depindea de atitudinea celor doua echipe. Unde, Springboks au stat mai bine. Intra Bismarck du Plessis  in locul lui Adriaan Strauss, Hartley primeste un carton galben, intra Ben Youngs si Brad Barritt si jocul se inflacareaza. Lambie mai rateaza o data o penalitate. Intra si Bakkies Botha in locul lui Etzebeth si Africa de Sud preia conducerea ostilitatilor. Lambie isi rascumpara putin din eficacitate si mai transforma o penalitate dupa un atac ia aer (Lawes) la recuperarea unui balon: 20-28. Dupa doua minute, Ford (care il inlocuise pe Farrell) reuseste sa mai puna trei puncte pe tabela. 23-28. Era minutul 70 si englezii mai aveau nevoie de puncte. Dar tot sud-africanii reusesc, prin Pat Lambie, un dropgoal de senzatie in minutul 76. Anglia se vede condusa la opt puncte. Jocul se precipita, englezii ataca in valuri, sud-africanii se apara eficient dar, totusi, Barritt scapa in eseu la colt, ca in vremurile lui bune de acum doi-trei ani. Ford rateaza transformarea si diferenta se reduce la trei puncte. Periculos. In ultimul minut al meciului (prelungiri, in fapt), Springboks sunt tot in atac. Willie Le Roux ii fura in balon in aer lui Jonny May si Schalk Burger mai culca o data. TMO nu valideaza eseul penteru o obstructie (paravan) anterioara si partida se incheie cu o victoris meritata a africanilor. A fost un meci foarte p[lacut, mai ales in repriza secunda. Arbitrajul, impecabil de corect, mereu pe faza. Trei eseuri de fiecare parte iar dropgoalul lui Lambie a facut, pana la urma, diferenta. Mi-a placut foarte mult jocul lui Schalk Burger, revenit si el la forma lui plenara, dupa o absenta de mai bine de un an (accidentare). Anglia pierde al doilea meci acasa din acest sezon, Springboks castiga dupa infrangerea din Irlanda. Superb afisajul de leduri din tribunele de pe Twickeham: Va dorim sa ajungeti cu bine acasa!

Un al treilea joc al serii era o promisiune. Scotia se arata in mare forma de la venirea lui Vern(on) Cotter. Noua Zeelanda juca cu mai multe "rezerve" decat de obicei. Meciul promitea spectacol, cel putin. Si asa a si fost mai bine de 70 de minute, cat i-au tinut puterile pe bravii scotieni. Greig Laidlaw si-a condus cu maiestrie echipa. Desi All Blacks s-au distantat repede - eseul lui Victor Vito, 9', trasformare ratata a lui Carter-, scotienii reusesc si ei, peste trei minute, sa inscrie prin Tommy Seymour si preiau conducerea, pentru ca Laidlow transforma si preiau conducerea, 7-5! Neo-zeelandezii isi incordeaza fibra si ataca desi scotienii se apara consistent. Insa fac si greseli. In cinci minute doua penalitati transformate de Carter, inverseaza tabela: 7-11. Laidlaw mai puncteaza o data dintr-o penalitate si scorul se restrange: 10-11. Iar pentru prabusirea unui maul, Carter ii mai sanctioneaza o data in minutul 40 pentru a-i tine la distanta pe bravii jucatori cu neobisnuite tricouri rosii. Repriza a doua continua trendul primeia. Laidlaw, intr-o zi excelenta ieri, mai suteaza o data cu succes. 13-14! Minutul 45. Din 50' neo-zeelandezii incep sa faca apel la banca de rezerve grele. Intra Sonny Bill Williams, Ben Franks si Savea. Scotienii nu cedeaza. Jocul continua frumos, cu multe pase dar si aglomerari echilibrate. Pentru prabusirea unei gramezi, scotienii sun sanctionati de catre Ed Slater (inlocuitorul lui Carter. 13-17. Peste trei minute, omiprezentul Laidlaw mai inscrie si el o data 16-17. Era minutul 67 iar scorul arata exact echilibrul din teren. Un minut mai tarziu, Laidlaw rateaza din 30 metri surpriza zilei, preluarea conducerii. All Blacks, care au o binecunoscuta practica a recuperarii pe sfarsiturile de partide, incep sa preseze. Cum Scotia incepe sa se apere, oamenii in negru. in minutul 74, Jeremy Thrush (omul meciului) reuseste strapungerea iar Colin Slade transforma: 16-24. O lectie de eficienta. Cu acest scor avea sa se sfarseasca si meciul. Ne-a fost aratata o noua fata a Scotiei, o echipa competitiva, condusa cu o viziune larga asupra jocului (Laidlaw) si cu atitudine combativa. Noua Zeelanda a aratat ca o echipa obosita, in special datorita formei neutre a catorva jucatori care incalzeau tribunele anii trecuti (Carter si Richie McCaw, aflati, evident, spre sfarsitul carierelor internationale. Pentru cele aratate ieri, scotienii merita toate aplauzele noastre.

In ultima partida a serii, Franta a intalnit Australia, echipa in crestere evidenta de forma. Franta nu convinsese decat partial dupa succesul cu Fiji de acum o saptamana si avea datoria, in fata publicului de pe Stade de France, sa arate ca eclipsa de forma din ultimul an si ceva a fost un episod care poate fi uitat. Cu multe schimbari fata de lotul obisnuit de jucatori, gazdele incep jocul in viteza si preiau controlul scorului printr-un eseu al demiului Tillous Borde pe langa o gramada in 3 metri.Camille Lopez transforma. 7-0. Foley si Lopez alterneaza transformarea unor penalitati si in minutul 19, scorul se strange la 10-6. Aveau sa vina, in schimb doua eseuri in patru minute! Primul, cel mai frumos al serii, avea sa vina din partea foarte tanarului(remarcat saptamana trecuta) Teddy Thomas. care a facut o cursa de circa 25 metri si a "batut" sase aparatori australieni, culcand balonul pentru 17-6! Imediat, australienii replica cu eseul lui Ashley Cooper. Ambele sunt transformate si tabela arata 17-13. Bernard Foley mai reuseste sutul unei penalitati pentru offside sin australienii se apropie, la pauza, la un singur puncte. 17-16.  Imediat dupa reluare, Lopez mareste diferenta la 20-16. Iar apoi la 23-16. Foley mai transforma o penalitate. 23-19. Francezii si mai intaresc echipa prin cateva schimbari: Keyser, Chiocci, Kockott, Tales.  Intra si la Wallabies Quade Cooper, Ben Robinson , Ben Alexander. Jocul se anima. 26-19 prin Lopez la o gramada rasucita de Chiocci. O alta penalitate pentru francezi pentru ca Skelton l-a jenat pe Choully in tusa: 29-19. Din minutul 72, australienii ies la "bataie" prin joc la mana, inclusiv la o penalitate pentru care Tales a luat carton galben in propriul 22.  Un alt atac al lui Adam Ashley Cooper este oprit in 5 metri. Iar in minutul 77, Folau ii face o faza interesanta lui Rob Simmons iar acesta culca.Foley, excelent ieri, transforma iar tabela se schimba iar: 29-26. Scor cu care avea sa se termine acest meci frumos, foarte fizic si plin de faze electrizante, majoritatea fiind oferite de francezi. Care se pare ca isi revin la renumele de altadata. Cel putin pe teren propriu. Improvizata sau mai putin, echipa lui Saint Andre a aratat forta si imaginatie in fata unei team cu mare explozie de energie. Nigel Owens, arbitrul partidei, in nota sa obisnuita insa prea des fluierat de catre publicul francez, de cele mai multe ori pe nedrept. Asta e un pacat al francezilor, buni cunoscatori ai jocului de obicei.

Saptamana (sambata) viitoare alte meciuri obligatoriu de urmarit: Italia-Africa de Sud; Scotia-Tonga; Irlanda-Australia, Tara Galilor-Noua Zeelanda; Anglia-Samoa si Franta-Argentina.  La buna vedere, prieteni!