duminică, 2 februarie 2014

Six Nations 2014. Irlanda si-a facut incalzirea

Irlanda 28-Scotia 6. Dupa buna conduita din 2013 si in asteptarea lui Vern Cotter, ma pregateam sa vad o echipa a Scotiei mai sus pe scara valorilor. Mandria scotiana i-a tinut in joc cam 30 de minute. Primele ale jocului. Irlanda, o echipa mult mai matura, mai experimentata si mai ambitioasa, si-a facut jocul in a doua treime a meciului. Si-a aratat coltii chiar inainte de pauza. Trimble, reuseste un eseu pe supranumeric in 5-ul advers ca replica la un eseu anulat de TMO (dupa un atac superb al lui Sexton si finalizat de Jamie Heaslip, atingand usor tusa) cu un minut mai devreme. Primul mitan se termina cu un avantaj nedecisiv al Irlandei, 12-3. La reluare, acelasi Heaslip, mai culca o data, pe un maul puternic sustinut de "verzi" iarasi in 5-ul scotian. 18-6. De altfel gramada si maul-urile iralndeze au fost ca la antrenamente, rezistenta scotiana fiind aproape nula. Iar cum Heaslip este un super-spargator de aparari, au inceput sa apara greselile scotiene,pe fondul renuntarii psihice la a mai fi competitivi. Sexton in mai pedepseste, firesc, o data. 21-6. Scotienii au vreo doua-trei minute de revigorare, insa sterile. Irlandezii reiau initiativa si, in minutul 71, Rob Kearney trece tot ca la antrenament, prin apararea scotiana si mai culca o data. Sexton duce scorul la 28-6, care avea sa fie si rezultatul final. Numai ca in prelungiri, acelasi TMO le mai refuza un eseu, al lui Dave Kearney, fratele mai mic al lui Rob reusit, pe o diagonala expresiva a lui Paddy Jackson. Din nou, eseul este refuzat pentru atingerea tusei. De la scotieni, au reusit cate ceva dar nu consistent, fundasul Hogg si inchizatorul Denton. Graig Laidlow s-a zbatut, cu inteligenta, pentru a crea faze, dar nu a avut coechipieri sa-l sustina. In schimb, la irlandezi au stralucit Jamie Heaslip, omul meciului, desigur, Toner, o mare revelatie, Trimble si, desigur, Sexton, dirijorul meciului. Arbitrajul lui Craig Joubert, in nota obisnuita, calm si soft. TMO-ul,un arbitru italian, o instanta care nu se judeca a cam exagerat la eseul lui Dave Kearney. Oricum meciul era jucat. Acestea fiind zise, jocurile cu adevarat potential vor incepe din etapa a doua, peste o saptamana: Irlanda-Tara Galilor, ocupantele primelor doua locuri ale clasamentului dupa prima etapa. Celelalte partide: Scotia-Anglia si Franta-Italia. La buna vedere, prieteni!

Un comentariu:

1. P.S. Brian O'Driscoll a doborat recordul de selectii in nationala Irlandei (129), devansandu-l pe Roman O'Gara, retras din activitate, care a ramas cu 128. Oricum, BOD va juca, cel mai probabil, daca starea fizica ii permite, toate meciurile acestei editii a Six Nations.