duminică, 12 iunie 2016

Nord vs Sud: observatii amestecate

A inceput seria turneelor de vara.  Asta la nivelul echipelor de elita. Noua Zeelanda vs Tara Galilor, Australia vs Anglia, Africa de Sud vs Irlanda sunt oricand partide cap de afis in orice competitie. In acelasi registru mai gasim si meciuri ale echipelor, sa le zicem secunde, precum England Saxons, Barbarians sau Maori All Blacks. Privindu-le pe cele din urma, nu a fost, vineri decat cazul Saxons. La fel de valabila este observatia atunci cand celor de mai sus li se suprapune o Cupa Mondiala de tineret, U20.

Pe scurt, a fost o sambata extrem de plina de partide care se anuntau interesante si placute vederii. A fost si nu prea asa.

Pe Eden Park din Auckland, All Blacks au primit vizita (prima din trei) Tarii Galilor. Oaspetii venea dupa o infrangere destul de neta din partea Angliei in saptamana trecuta si nu aveau prea multe indisponibilitati. Noua Zeelanda avea o echipa fara Dan Carter, Richie McCaw sau Ma'a Nonu, retrasi. Cu destui alti jucatori care sa le ia locul, All Blacks nu a mai fost, ca altadata, furia neagra. Aveau in fata aceeasi echipa organizata si tehnica din totdeauna, condusa de un antrenor care a supt laptele rugby-ului in insule. Iar tactica lor le-a reusit mai bine de jumatate de partida. Au condus de mai multe ori pe tabela de scor : 15-18 la repriza sau 18-21 in minutul 52. Perechea Rhys Webb - Dan Biggar fiind suverana la mijlocul terenului, unde cei doi Aaron, Smith si Cruden parca atunci jucau pentru prima oara impreuna. Eseurile lui Faletau si Webb au fost marcate in fata unei aparari nu foarte sincronizate. Experienta oamenilor in negru s-a dovedit insa importanta in balanta jocului. In prima repriza, raportul la eseuri era egal: 2.2. Pentru gazde inscrisesera Julian Savea si Waisake Naholo. In minutul 60, veteranul Gethin Jenkins, opreste - cu pretul unei comotii care-l va scoate din teren minute mai tarziu- un alt eseu al lui Naholo. Cel din urma se revanseaza doua minute mai tarziu, culcand primul din serie de alte trei eseuri care avea sa face, in final, diferenta (62'-Naholo, 68'-Kieran Read, 80+'-Nathan Harris, debutant). Douazeci de minute fara replica din partea galezilor. Faletau a mai incercat o incursiune pe tusa stanga insa a calcat marcajul. Se poate spune ca eseul lui Read a fost turning-point-ul meciului. Nici o alta echipa nu putea face mai mult in fata unei formatii dezlantuite precum cea a gazdelor.  Fluierul final al lui Wayne Barnes, i-a gasit pe All Blacks de parca atunci iesisera de la incalzire. Pe galezi ii asteapta un turneu greu. Marti urmeaza sa joace un amical cu Waikato Chiefs, pentru ca sambata viitoare sa se reintalneasca cu adversarii de ieri. In afara de perechea de mijlocasi, de la galezi mi-au mai placut Liam Williams, Taulupe Faletau si Hallam Amos. De la campionii mondiali s-au detasat Brodie Rettalick, Kieran Read, Ryan Crotty, Malakai Fekitoa si, evident, Waisake Naholo. Decent arbitrajul lui Wayne Barnes desi, uneori, mi s-a parut ca trage pentru galezi.

Eseu Faletau, dintr-o pasa a lui Rhys Webb

Ne-am mutat, apoi, pe insula mai mare din apropiere si anume pe Suncorp Stadium din Brisbane, poate cel mai cochet teren de rugby din Australia. Aici aveau sa joace oamenii lui Eddie Jones in cautarea razbunarii pentru infrangarea acasa de la Cupa Mondiala 2015. Baietii lui Cheika, asa cum ii stim, au inceput in forta partide si in primul sfert de ora conduceau cu 10-3 (doua eseuri - Michael Hooper-9' si Israel Folau-16', ambele transformari fiind ratate de capriciosul Bernard Foley). Pentru englezi, Farrell transforma o penalitate. Si inca una iar scorul se duce la 10-6. In minutul 29, lasand in figuratie aparatorii englezi Jonathan Joseph, Luther Burrell plus Owen Farrel, Foley culca balonul. TMO nu valideaza eseul pe motiv de offside. Aici se cuvine a face inca o observatie la adresa arbitrajului lui Romain Poite, ezitant si depasit de faza, Fentele lui Foley, care a lasat masca apararea oaspetilor, l-au derutat si a avut impresia ca faza a fost regulamentara. Ei bine, reluarea video arata, un offside la limita, care putea fi trecut cu vederea, fara a apela la arbitraj video. Inca o data, Poite este furat de peisaj (a se citi jucator) si pierde contextul din vedere. In fine, cum arbitrajul este suveran, sa trecem peste...Din acel moment, australienii din tribune iau foc si incep sa fluiere si huiduie, atat pe arbitru cat si pe englezi. Si asta pentru ca gazdele incep sa nu mai fie disciplinati in joc si acorda penalitati cu prea mare usurinta. Farrell - 30', 36', 40') si survine eseul lui Jonathan Joseph (reactivat international), Scor la pauza 13-19. Desi australienii, atunci cand aveau posesia balonului, jucau frumos si avansau eficient. Englezii, insa, si-au vazut de tactica lor si au profitat, ajutandu-se si de forma in care a fost transformeurul Farrell. De partea cealalta, Foley a ratat in nestire. Daca nu rata atat poate ca rezultatul final al partidei era sa fie altfel.  La reluare  englezii schimba repertoriul, ies la pressing pe fiecare balon in 40-ul sau 22-ul adverse. In minutul 44, pe un maul produs de englezi in 10 metri, neobositul flanker James Haskell (ieri a fost cu adevarat un iepuras Duracell), isi ocoleste partenerii si paseaza lui Marland Yarde, care culca in eseu. Englezii se desprind la diferenta de 13 puncte, 13-26. Wallabies ricaneaza. Pe o pasa lunga de la Foley, Michael Hooper inscrie cel de-al doilea sau eseu (min 58). Foley rateaza din nou. Farrell replica imediat printr-o penalitate transformata (18-29). Aussies  nu renunta si trec la atac in valuri. Englezii sunt in defensiva iar australienilor le reusesc niste faze de manual. Insa mai gresesc o data, suficient ca Farrell se mai aduce niste puncte, decisive, 18-32. aAustralienii reiau atacurile si inscriu, prin Kuridrani un al eseu dupa ce Sekope Kepu )inlocuitorul lui Moore, facus o bresa in aprarea engleza, Foley, de aceasta data, transforma si diferenta se reduce la 25-32. Adica punctele unei eseu transformat. Ceea ce, conform raporturilor de forte din teren era perfect posibil. Atacul gazdelor se reia si mai obtin o penalitate de la 40 metri, pe care Foley o transforma (min. 77). Diferenta se reduce la 4 puncte, 28-32. Din acel moment englezii revin la pressing si nu ii mai lasa pe Wallabies sa iasa din 40. Danny Care (inlocuitorul lui Youngs, foarte bun ieri) provoaca inteligent o bresa in apararea inamica iar reconvocatul Jack Nowell reuseste cel de-al treilea eseu al oaspetilor (80'+). Farrell transforma eseul iar scorul cu care se termina partida se face 28-39.  Rabunarea australianului Eddie Jones reuseste. Compatriotii sai au jucat frumos dar mai putin eficient. Tactica sa de pressing a reusit de doua ori si i-a surprins pe elevii lui Cheika. Rezultatul a fost echitabil, desi ca impresie artistica, australienii au fost superiori englezilor. Cu exceptia prestatiei lui Romain Poite, meciul a fost unul foarte placut privirii. Sapte eseuri in al doilea meci al zilei se adauga celorlalte sapte inscrise in primul. Englezii se anunta adversari extrem de periculosi pentru celelalte meciuri ale turneului din Australia. Sa nu uitam ca ei au castigat Six Nations si au infrant Tara Galilor in urma cu putin timp. Asta in timp ce jucatoiri australieni au fost, pana acum, angrenati doar in complicatul sistem al Super Rugby. Vom vedea mai departe.

Marland Yarde scores a try for England

Eseul lui Marland Yarde

A treia partida a zilei, Africa de Sud - Irlanda, a debutat sub semnul unei relative certitudini. Si anume ca Irlanda ar fi o echipa obosita, batrana si lipsita de apartul play-makerului sau Jonathan Sexton. In plus, controversele legate de formula de echipa convocata de noul selectioner al Africii de Sud, cu mult mai multi jucatori de culoare decat in echipa standard cu care ne-am obisnuit, mergeau sa crediteze ipoteza calitatii unei noi generatii de jucatori Springboks. Ei bine, surpiza s-a produs. Jucand in 14 oameni, dupa eliminarea lui CJ Standre (sud-african la origini) pentru comotia provocata de un soc in aer lui Pat Lambie, Irlanda a reusit sa invinga, pe merit, incropita formatie a Africii de Sud. Cu 26-20. Acesta este un semnal adresat conducerii SARU care urmareste sa mezalieze sportul cu corectitudinea politica (rasiala). Allister Coetzee nu pare a fi antrenorul care sa relanseze Springboks. In plus, sa nu uitam ca, in urma cu doua zile, England Saxons s-au cam jucat ci Africa de Sud A.  La eseuri a fost 2-2: Jarred Payne-11' si Conor Murray-42' vs Lwazi Mwowo-32; si Pieter-Steph du Toit-70'. Paddy Jackson, inlocuitorul lei Sexton  a reusit un drop-goal, cu care Irlanda a egalat la 13, cu doua minute inainte de pauza. Cum meciul a fost plicticos de oarecare, in ambele reprize, conteaza numai rezultatul, acesta fiind o prima radiografie utila ambelor echipe. CJ Stander, om de baza in nationala verde, va fi cu siguranta absent in celelate meciuri din Sud. Deci un adversar mai putin pentru Boks, un flanker de impact. Probabil ca si Lood de Jager va primi o suspendare, acesta fiind eliminat pentru placaj inalt inca din debutul primei parti a meciului. Au convins, din partea Africii de Sud doar Francois Louw, Adriaan Strauss (care mai are mult ca sa egaleze impactul lui Bismarck du Plessis) si, eventual, Elton Jantjies. In rest pete de culoare. De la Irlandezi cu exceptia mai tinerelului Paddy Jacson, batranii  Devin Toner, Jamie Heaslip, Keith Earls si Jarred Payne mai mi-adus am,inte de nationale Irlandei din 2014 si 2015. Omul meciului a fost, fara discutie centrul Luke Marshal, coordonatorul de facto al atacului irlandez, mai ales dupa eliminarea lui C.J.Stander. In final, o impresie cenusie despre arbitrajul lui Mathieu Raynal. Nu stiu cum acesti arbitri, proveniti dinTop 14 interpreteaza regulamentul atat de aiurea uneori, incat iti lasa impresia ca este omul nepotrivit evenimentului. El poate fi considerat drept un alt element care a perturbat jocul de ieri. Oricum, este prima victoria inregistrata vreodata a Irlandei in Africa de Sud si faptul trebuie consemnat

Springbok captain Adriaan Strauss gets shut down by Ireland

Adriaan Strauss in lupta cu demonii verzi

In ultimul meci al serii, Argentina - Italia: 30-24. La pauza, Italia conducea cu 19-17, Doua eseuri de fiecare parte - Montero si Moroni pentru Pumas, Sarto si Favaro pentru Azzuri, toate transformate. Numai la penalitati transformate, Argentina a stat mai bine,sase fata de patru. Asta explica si scorul.

Tot ieri s-au mai desfasurat si meciurile zilei a doua din grupele Campionatului mondial U20, Iata rezultatele: Anglia - Scotia 44-0; Africa de Sud- Argentina 13-19; Tara Galilor - Georgia 10-9; Noua Zeelanda - Irlanda 24-33 (!!!); Australia - Italia 38-10; Franta - Japonia 46-14.

Inainte de desfasurarea partidelor din runda a treia care vor stabili semifinalistele, dupa numarul de puncte, situatia indiferent de grupe este urmatoarea; Anglia-10 puncte, , Argentina si Irlanda cate 8 puncte,  Noua Zeelanda, Tara Galilor si Australia cate 6 puncte. Miercuri 15 iunie, in ultima serie de meciuri in grupe, vor avea loc partidele Anglia-Australia, Argentina-Japonia, Irlanda Georgia si Noua Zeelanda-Tara Galilor. Evident, sunt partidel care conteaza pentru a stabili locurile din semifinale.

John Williams spargand o aparare supranumerica

Si, ultimul meci al serii, terminat undeva spre miezul noptii, a stabilit cea de-a treia finalista a Top 14.  Racing 92 a invins pe Toulouse cu 21-16 si va juca semifinala cu Clermont Auvergne. Cel de-al doilea meci, pentru acces in a doua semifinala se va juca azi, intre Montpellier si Castres, de la ora 17,15 (Ro). Castigatoarea va juca in deplasare a doua semfinala contra celor de la Toulon.