luni, 5 august 2013

Urma scapa turma. Waikato Chiefs e campioana Super Rugby inca un an.

Finala de sambata a fost decisa in urma unei reveniri a gazdelor, in minutul 66, cand Robbie Robertson a inscris eseul eliberator de sub dominatia australiana. Pana atunci Brumbies condusese, in doua randuri, cu 10 puncte avans, 19-9 in minutul 45 si 22-12 in minutul 57. In general, evolutia scorului a fost favorabila oaspetilor pana in acel minut. Ca urmare a dominatiei teritoriale si posesiei a franchizei australiene(67%-33%) si a formei bune a transformeurului Christian Leali’ifano-autor a 5 penalitati transformate, din care trei in prima repriza. Neo-zeelandezii au gresit foarte mult in prima parte a jocului iar sanctiunile lui Craig Joubert nu au intarziat. La acest scor a contribuit si eseul aceluiasi Leali’infano, ca urmare a unei strapungeri a lui George Smith, excelent om de atac. Din minutul 60, sefii din Hamilton se trezesc, erau totusi acasa, si incep se realizeze ca mai era foarte putin timp la dispozitie. Aaron Cruden incepe sa fie pe tot terenul, Masaga si Tomua penetreaza tot mai des si mai adanc, Brodie Rettalick domina gramezile si jocul trece sub controlul gazdelor. Liam Messam strapunge apararea universitarilor din Canberra si inscrie. 22-17 (minutul 65). Cruden rateaza transformarea. Doua minute mai tarziu vine si eseul lui Robertson ca urmare a unei interceptii in linia de 22. 22-22. Cruden nu mai rateaza si Chief preia conducerea, 24-22. Acelasi brav George Smith (revenirea anului 2013)se arunca (minutul 71) peste o gramada spontana apoape de linia proprie de 22 si Joubert penalizeza inca o data oaspetii. Cruden transforma, 27-22. Australienii ies la atac total, in valuri, obtin chiar o penalitate in minutul 79, joaca la mana pentru ca diferenta era mare dar sefii tin piept si meciul se termina cu victoria Chiefs, al doilea titlu in doi ani consecutivi. Meciul nu a fost unul deosebit, precum semifinalele, dar a fost atragator datorita evolutiei scorului si, mai ales, pentru forma unora dintre tinerii care vor juca in aceasta vara/toamna in Four Nations Rugby Championship. Primele confruntari pe 17 august: Australia-Noua Zeelanda, Africa de Sud-Argentina. Avem, intr-adevar, o vara fierbinte, prieteni. La buna vedere!