duminică, 25 august 2013

Don't cry for me , Argentina

Cel de-al doilea meci de ieri, din a doua runda a Rugby Championship, s-a jucat la Mendoza, intr-una din vaile Anzilor, la 750 metri altitudine. Springboks aveau in memorie semiesecul de anul trecut, 16-16, pe acelasi stadion. Si faptul ca din echipa din 2012, mai intrau in prima echipa 11 din cei 15 oponenti. La fel ca anul trecut, stadionul a gazduit 40.000 spectatori. Tot ca si anul trecut, arbitrul a fost australianul Steve Walsh. Existau toate conditiile ca meciul sa fie o dubla, ca in cinematografie. Si asa a si fost. Tot Argentina a marcat primul eseu, de data asta in minutul 2 (Leguizamon). In minutul 10, gazdele conduceau cu 10-3, pentru ca, intre timp, atat Morne Steyn cat si Contepomi, inscrisesera din penalitati. Pumas se pun pe treaba, in stilul lor, si combina la mijlocul terenului suficient cat sa-i ameteasca pe sud-africani. Acestia, insa riposteaza cu un eseu al lui Basson (minutul 14), transformat de Steyn iar scorul se echilibreaza, 10-10In minutul 30, teritorialitatea era net in favoarea Argentinei-61%. Contepomi rateaza o penalitate de la 45 de metri. Dar Pumeas continua sa croseteze cu obstinatie pe spatii mici si in viteza, stil de loc pe placul Boks. Dupa doua minute de presiune continua si maul-uri rapide in 22-ul sud-african, Marcello Bosch inscrie al doilea eseu argentinian, Contepomi transforma si scorul devine 17-10 (minutul 38). Africa de Sud se enerveaza si ataca, la randul ei, dar mai aerisit si cu adevarat pe treisferturi. Pentru o ne-eliberare a adversarului placat, Argentina primeste o penalitate in 10 metri, pe care Steyn nu are cum s-o rateze: 17-13. Si se ia pauza. La reluare, nimic nu se schimba in stilul combatantelor. Argentina devina parca mai artagoasa dar isi cauta singura penalitatile (asa s-a si intamplat). In minutul 45, tot pentru ne-eliberarea jucatorului placat, Steyn mai are o ocazie de a reduce scorul, 17-16. Argentina devine tot mai eficienta in maul-uri, sud-africanii par derutati, contrataca si au chiar interceptii insa pare ca nu se mai intampla nimic pe teren. Se fac si primele schimbari semnificative. Iese Contepomi si Willie LeRoux, intra Pat Lambie si Fernandez, pe liniile de fund. Adica se intaresc apararile cu oameni proaspeti. In minutul 68, are loc un incident datorat exclusiv lui Steve Walsh, un bun cunoscator al ambelor echipa. Eben Etzebeth, cel mai bun prinzator in tuse al meciului, se implica prea mult intr-o spontana si loveste, de doua ori la rand adversarul, asta dupa ce ii adminstrase si o cravata. Toate sub ochii lui Walsh. Acesta intrerupe meciul cere TMO-ului reluare video, dar nu il pedepseste pe faptas cu galben (dupa mine, in conditiile actualului regulament, era caz de rosu) si acorda doar o penalitate pentru Pumas. La 25 de metri, lateral. Insa Marcelo Bosch rateaza. Asta a fost sansa argentinienilor. Si cum ocaziile ratate se razbuna, au urmat doua penalitati ale Springboks, in minutele 72 si 80, pe care Morne Steyn nu le-a ratat. Si meciul se incheie cu victoria sud-africanilor, 22-17. Posesia, pe tot meciul, a fost 52% Argentina, 48% Africa de Sud, erorile de manuire a balonului , Africa de Sud 14, Argentina 7. placaje 59 Argentina, 97 Africa de Sud. Un meci incalcit, fara spectacol, in care argentinienii au avut sansa lor de castig datorita in primul rand unei aparari artagoase. Nu au avut insa viziunea unei uverturi care sa conduce jocul prin spatiile foarte mari lasate de sud-africani in liniile din fundul terenului, pe care ar fi putut sa le speculeze cu jucatorii lor obisnuiti cu jocul in mare viteza. Springboks a castigat datorita rabdarii cu care au asteptat greselile gazdelor, ca sa fructifice oportunitatile prin suturile lui Morne Steyn, aflat in forma foarte buna in ulrtima saptamana. Steve Walsh nu a condus energic partida, parea plictisit iar ca sa-si alunge starea se angaja des in discutii cu jucatorii. Undeva prin minutul 55, se adreseaza chiar cu You're OK, Morne? uverturii Boks (desi acesta nu fusese angajat fizic in faza anterioara). Argentinienii si-au sicanat permanent adversarii, cu mici contre la limita regulamentului, uneori chiar peste aceasta. Nici oaspetii nu au fost chiar sfinti, din acelasi punct de vedere. Am remarcat, chiar daca pentru secvente scurte de joc cativa argentinieni: mobilul Gonzalo Camacho, rapidul Marcelo Bosch (ambii cu mare potential de atac) dar si pe Lucas Amorosino, fundas cu plasament strategic foarte bun si multe incursiuni in atacuri. Din partea celalata a jocului, singurul Springbok care s-a evidentiat (indiferent de partile gri ale jocului sau)a fost bad boy Etzebeth, care a dominat tusa tot timpul partidei. Juan Manuel Leguizamon (un flasnker cu mare experienta, care cred ca a placat cel mai mult dintre cei 30 de jucatori) a fost declarat man of the match. Africa de Sud face si ea 9 puncte in clasament, la fel cu Noua Zeelanda. Argentina face un punct (bonus defensiv), Australia ramane cu 0 puncte. Etapa viitoare, 7 septembrie, ocazioneaza intalnirile Noua-Zeelanda-Argentina si Australia-Africa de Sud. Pana atunci, sa ne bucuram de rugby, prieteni!