sâmbătă, 24 august 2013

All Blacks tin, acum, cu doua maini Cupa Bledisloe

Da, cu doua maini, pentru ca azi, pe Westpac Stadium din Wellington, au mai invins o data Australia. Poate nu atat de concludent precum au facut-o saptamana trecuta, dar au invins-o la o diferenta linistitoare in ultimele 10 minute, 27-16. Si scorul era mai mare, in minutul 69, 24-9. In acel minut a survenit eseul (transformat de acelasi Leali'ifano eficient ca un cangur care isi apara puiul)pe executia unei interceptii a lui Israel Folau la o pasa neglijenta a lui Ma'a Nonu. Se intampla in minutul 72, exact la un minut dupa ce iesise excelentul Aaron Smith, demiul neozeelandez. Primul, al doilea sau al treilea Smith. Probabil al doilea pentru ca primul a fost azi Ben Smith, aripa care a inscris doua eseuri, unul in minutul 27 si unul in minutul 39. Ambele inainte de pauza, deci, cand scorul era 15-6 in favoarea gazdelor. Si linstitor pentru tonusul psihic al unei echipe care a trebuit sa se teama putin de prestatia unei uverturi debutante, Tom Taylor. Aceasta a fost optiunea de inlocuire a lui Aaron Cruden, la randul lui acesta fiind inlocuitorul lui Dan Carter. Tom Taylor s-a descurcat perfect la cei 24 de ani. De tinut cont in aceasta apreciere ca joaca in rugby-ul mare doar de un an, la Crusaders. In linii mari, pariul lui Steve Hansen pe introducerea lui Taylor a iesit castigator. O alta noutate pe care a adus-o jocul de azi a fost gradul relativ ridicat de disciplina pe care l-au exhibat gazdele. Daca in meciul de sambata trecuta, oaspetii au facut un numar nepermis de mare de greseli, azi ei au fost exact la capatul opus al statisticilor. Australienii au gresit nemasurabil de mult pentru pretentiile lor. Statistica minutului 70 arata doar 6 penalitati cedate Australiei, in timp ce aceasta "oferise" gazdelor 15. De adaugat si numarul de tuse "furate" de catre Sam Whitelock, regele tuselor azi, pe repuneri ale oaspetilor, 9, si avem un tablou destul de complet asupra prestatiei australiene. Cu toate astea, sambata trecuta fusese exact la fel, numai ca atunci All Blacks a fost cea care a gresit nepermis de mult dar a recuperat ca capitolul scor datorita eficacitatii liniei de atac. Acum, azi, Wallabies nu au dispus de resursa similara. Balanta a fost ne-echilibrata din acest punct de vedere. Linia de fund a All Blacks a functionat bine spre foarte bine, Ben Smith fiind asistat foarte bine de colegii sai de linie, Conrad Smith, Nonu si Julian Savea dar si de eficienta viziune asupra terenului a lui Israel Dagg. De partea cealalta, linia de fund a "cangurilor" nu a functionat decat prin unele incercari individuale, Ashley-Cooper in prima repriza, Leali'ifano (care poate fi oricand periculos in atac) si "pustiul" James O'Conner, in a doua. E adevarat ca nici deschideri grozave nu au avut, Toomua fiind strict supravegheat si usor anihilat de adversari. Pe fund, Mogg nu a facut decat sa degajeze cu baloane lungi si inalte, amenintarile venite de la Dagg sau Taylor. Iesirea lui Matt Toomua si intrarea lui Quade Cooper nu adus mai multa lumina in atacul australian. Apararea lor a functionat mai bine decat saptamana trecuta dat atacul nu a avut nici profunzimea si nici forta necesare ca sa strapunga o exprimentata aparare in care au prestat Richie McCaw si Kieran Reed. O mica scanteie s-a aprins in minutul 60 cand, in locul lui Adam Asley-Cooper a intrat Kuridrani. Dar si el s-a stins repede. In concluzie, Noua Zeelanda-Australia a fost un meci disputat dar valoarea campionilor mondiali a fost prea mare pentru vecinii de peste Marea Tasmaniei. Jaco Peyper (Africa de Sud), a arbitrat in tonul meciului. Adica oarecare daca mai tinem minte meciurile memorabile ale protagonistelor de azi in ultimele doua editii ale Championship. Asadar, Cupa Bledisloe e rezolvata, Noua Zeelanda are 9 puncte in clasamentul competitiei iar Australia nici unul. Va fi interesant ce se va juca la noapte, pentru ca, inainte meciului de dimineata Africa de Sud conducea, datorita esaverajului. Si cum este de asteptat ca aceasta sa invinga inca o data, in Argentina, soarta Championship de anul acesta se va decide intre campioana monsdiala si Boks. Dar sa mai asteptam un pic. Pe curand!