sâmbătă, 19 iunie 2021

La Rochelle este prima finalistă a Top 14 ediția 2020-2021

Echipa de pe locul 2 al Top 14 la finele sezonului regulat a primit, acasă, o echipă care a trecut prin eliminatorii ca sa ajungă în semifinale. Asta a sistemul francez de calificare. Față în fațâ cu statisticile și tradiția, Racing 92 pleca drept favorită. Avea o șarnieră mai rutinată (Machenaud - Finn Russell), o linie de treisferturi îmbogățită recent prin venirea lui Gael Fickou (de la Stade Francais) alături de Teddy Thomas si Virimi Vakatawa și un fundaș cu palmares îndelung probat internațional (Kurtley Beale). Adversarii, La Rochelle, cu un antrenor mai puțin titrat decăt parizianul Laurent Travers, opuneau perechea neo-zeelandeză Tavera Kerr-Barlow (un All Black la sfârșit de carieră) si Ihaia West, doi uriași in linia a doua, Will Skelton (un ”clasic” australian) și, rezervă, ale neozeelandez care ține la ”tăvăleală”, Victor Vito, precum și un fundaș extrem de inteligent, Brice Dulin, internațional francez de data asta. In statisticile jocurilor de acasă, La Rochelle se impusese în ultimii doi ani ăn fașa adeversarilor de azi. Dar în actuala ediție a Top 14, 2020-2021, gezdedle pierduserî trei din ultimele cinci meciuri din sezonul regulat, două pe teren propriu. Așa că avantajul terenului propriu se cam spulberase. Insă n-a fost să fie așa în această seară. Prima repriză a fost extrem de disputată și s-a deosebit întrutotul de cea de-a doua. Până în minutul 20, scorul avea să fie egal, 6-6, datorat transformării unor penalități, Machenaud și Ihaia West, fiecare câte douâ. Echilibrul s-a menținut prin eforturile de apărare ale ambelor echipe. Cu un plus pentru La Rochelle, care părea să aibe mereu om ăn plus pe atacurile parizienilor. Asta o școala irlandeză de apărare (manager Ronan O Gara plus Jono Gibbs, ambii irlandezi). Vitezișrii din treisferturile Racing-ului nu au mișcat în front pentru că erau mereu placați eficient. In nminutul 29, echilibrul se rupe, din 40 de metri Dulin execeută o lovitură de urmărire spre truță, unde Retière vine lansat și, ăn ciuda opoziției lui Fickou și Machenaud, reușeste să culce in eseu. West trasnsformă încercare și scorul devine 16-6. Egalitatea la puncte se rupsese anterior, printr-o penalitate transformată de același West, la un placaj deficitar al lui Fickou, ăn 10 metri de buturile proprii. Din acel moment, Racing cade psihic și fizic și nu mai reușește decât sporadic sa arate colții fotografilor. Beale, omul ncare și-a trăit a doua tinerete sportivă in Anglia, la Wasps, a fost azi o umbră a faimei sale de strateg. Dominația grîmezii gazxdelor început să fie evidentă (unde a strălucit Uini Atonio), în tușe Racind a dat tot mai multe chifle, ca și ăn maul-uri și ruck-uri. Nici intrarea lui Simon Zebo, o altă nouă achiziție a lui Jaques Lorenzetti, nu a avut vreun efect. Apărare perfectă a gazdelor.Plus că din minutul 60 a început să plouă zdravăn. Chiar si cu Trinh-Duc, francilienii n-au putut să mai dreagă din busuiocul ofilit. Au mai atacat dar de fiecare datî rochlezii au mai inventat oameni în plus pentru apărare. Surprinzător cât de eficiente au fost placajele lui Dulin. Iar in ultimele 5 minute, gazdele se mută in pressing in 40-ul advers, cu un accent foarte ofensiv in ultimele 2-3 minute cănd au jucat numai in 22-ul parizienilor. Meciul era jucat iar cameramanii insistau pe grimasele lui Lorenzetti din tribunâ, foarte separat de ceilalți boși ai Top 14 (strînși în jurul lui Vincent Merling, președintele lui La Rochelle). Mathieu Raynal, arbitrul partidei, a fost exigent dar și inconstant. Nu a influențatrezultatul, dar a avut unități diferite de măsura la voluntarele ”înainte” sau la strîmbele din tuțî. Nu neapărat pentru una din echipe. Nu a abuzat de TMO. Per ansamblu, s-a ridicat la ănalțimea unei partide din semifinalele Top 14. Mîine se va cunoaște cealaltă finalistă. Dintre Stade Toulousain și Union Bordeaux Begles.