duminică, 20 iunie 2021

Toulouse se califică, chinuit, în finala pentru Bouclier de Brennus a Top 14.

Stade Pierre Maurois, Lille. T^oulouse (locul 1 în campionatul regulat) se confruntî cu Union Bordeaux-Begles (locul 4) pentru al doilea loc în finala Top 14, ediția 2020-2021. Arbitru:necunoscutul (pentru mine, cel puțin) Tual Traimini. UBB se afla la prima semifinală de la pătrunderea în Top 14, deși antrenorul său actual, Cristophe Urios, cucerise Bouclier du Brennus, trofeul acordat căștigătorilor anuali ai Top 14 în 2018, cu Castres. Toulouse era echipa cu mult mai titrată, având ăn palmares cinci astfel de titluri și, bonus, fiind Campioana Europei din acest sezon. Prima repriză a fost dominată, statistic vorbind, de Toulouse. Era minutul 5 cînd uvertura Ntamack ănscrie un eseu după o cursă solitară de circa 30 de metri. Fundașul Thomas Ramos raeazî transformarea. Dar nu ratează, cinci minute mai târziu, o penalitate pentru o grămadă răsucită a UBB. 8-0. Bordelezii atacă, timid par persistent și aripa Ben Lam, nepotul antrenorului cu același nume de la Bristol Bears, reușește eseul eliberării de compleze. Jalibert transformă și scorul se strânge, 8-7. Arbitrul acordă o altă penalitate pentru Toulouse pe care Ramos o transformî. era minutul 18 și atunci am avut, pentru prima oară în această seară, conștiință de diferențele față de superbul meci Bristul-Quins. Se joacă prea puțin la mână, prea multe lupte corp la corp. mai curând se împiedică adversarul să joace baloane decăt ca acestea să fie împinse înainte, în joc. UBB joacă mai relaxat, preferând jocul la mână decăt cafuiajele propuse de toulousani, mai preocupați sî vâneze adversarii. În replicî la această stare de spirit, australianul Highinbottam, închizătorul UBB plachează prea violent pe centrul Chocobares (Toulon) și mă așteptam sa apară primul carton de penalizare. Nu s-a arătat dar s-a dictat offside la australian. Ramos execută penalitatea și diferența se mărește la punctele unui eseu transformat, 14-7.. Scor cu care se încheie și repriza. La reluare, UBB se lansează mai decis în urmărirea campioanei, presiunea crește câteva minute, Santiago Cordero și Remy Lamerat având câteva numere personale. Șarniera Lucu- Jalabert funcționează elegant și UBB se apropie fatal de buturile adversarilor.Ben Lam reușește , logic, al doilea său eseu în minutul 54, ca urmare a presiunii crescânde puse pe toulousani. Urmează alte căteva minute de joc deschis in 40-ul gazdelor (între minutele 51-58) și , pe acest fond se produce declicul ce avea să influențeze rezultatulpartidei. Centrul australian Seuteni, in mare viteză, se lovește neintenționat de Romain Ntamack și îl lasă lat , comoționat, ope gazon. Degeaba repetă TMO-ul de căteva ori că nu a fost placaj la cu lovitură la cap... Fluiericiul avea misiune și a scos după vreun minut cartonul roșu pentru australian. Care părăsește terenul cu capul spart iar Ntamack, teatral, pe targă. Jalnic. Pentru că si eliminarea lui eliminarea lui Ben Botia, din finala Champions Cup, i-a lăsat Toulon-ului adversara de atunci în 14 jucători. Mr. Trainini a susținut că Seuteni avea viteză prea mare (gândire de milițian!) și d-aia s-a întîmplat. Nu conta că tocmai vitezistul a avut capul spart...un om în minus și încâ 20 de minute de joc erau un fleac pentru experimentații ”campioni”. Evident, consecutin cartyonului roșu venea și o penalitate.Ramos o transformî și scorul se inversează. 17-15. Peste douî minute Jalibert răstoarnă din nou echilibrul in favoarea bordelezilor, penalitate după o grămadă răsucită de toulousani, 17-18. Din acest moment mașinăria gazdelor se pune ăn mișcare și crește presiunea pe bordelezi. Thomas Ramos culcă, surprinzător, un eseu printr-o apărare paraliată iat Toulon își asigură, după transformarea eseului de către același fundaș Ramos, un avans oarecum liniștitor, 24-18.. Bordelezii nu renunță și mai transformă o penalitate, prin Jalibert. 24-21. Și acesta avea să fie și rezultatul final al partidei. In mai puțin de o lună, Toulon este ”ajutată” de arnitri să căștige partide decisive pentru titluri. Nu cumva e prea mult? Eu sper ca, peste o săptămâna, La Rochelle să nu cadă în aceeași capcană și să câștige pe merit un sezon în care a fost mai dinamică și mai elegantă decvât Toulouse.