sâmbătă, 26 iunie 2021

Harlequins căștigă titlul în Premiership de pe locul 4 în sezonul regular. O partidă cu 11 eseuri și multe schimbări de situație.

Recunosc că după martida de ieri seară, plicticoasă și anostă prin varietatea rugby-ului practicat de cele mai bune două echipe le Franței din acest moment, mă aăteptam la un alt nivel de joc, mai dinamic și mai spectaculos. Și așteptările s-au împlinit. S-a jucat la mână, s-au înscris 11 eseuri, în total 78 de puncte chiar dacă nu s-au înscris puncte prin drop-goal-uri. Exeter Chiefs era campioana anului trecut, terminase sezonul regular pe 2. Harlequins ocupase locul 4 după 22 etape ale sezunului compwetițional dar învinsese ăn semifinală , pe merit, pe ocupanta locului 1 și revelația sezonului, Bristol Bears. Nu aș fi pariat de Quins pentru că experienșa celor din Exeter era proverbială ăn ultimul sezon, își câștigau victoriile ăn ultimele 10 minute. Chiar și pe Bears i-au ănvins la Bristol în utimele 6 minute. De partea cealaltă, Harlequins s-a consolidat ăn acest sezon prin plecarea lui Paul Gustard și reconstrucția, cu cățiva sud-africani esențiali, a experienței celor din vechea gardă-Care, Brown, Dormbrandt, Marler, Chisholm și, în plus, promovarea ăn prima echip a junelui Louis Lynagh, flăcăul fostului mare jucător australian Michael Lynagh. La Quins avea să strălucească tot în acest sezon un alt tânăr, Marcus Smith, un nr.10 de mare perspectivă, de origină anglo-filipineză,22 de ani. Acestea erau datele de plecare la începutul partidei. Tabela se deschide după un eseu al Quins (eseu de penalizare), egalat rapid de Exeter Chiefs (Jonny Gray). Minutul 15, scor: 7-7. La o aglomerare insistentă pe linia de fund a Quins, este nevoie ca Mathew Carley să ceară părerea TMO (Ian Tempest, azi) despre prezumptivul eseu al pilierului Hepburn. TMO consultă cîetva reluări și acordă eseul, Sam Simmonds îl transformă și Exeter conduce cu 12-7. Aici survine o cădere a stream-ului BT Sport, trec pe un alt stream, vorbit ăn germană, unde rămÂn pÂnă la final. Așa, valorificănd cei 6 ani de ore de germane, avea să aflu că Marcus Smith, fusese ”îngălbenit” cu 2 minute mai devreme. E important detaliu pentru că, două minute mai târziu, pilierul sud-african al Quins, Louw, avea să ănscrie după o șmecherie pe lângâ o gramadâ în 5 a lui Danny Care. 14-12. și scorul rîmăne așa pentru că cel însărcinat de a-i ține loc de transformeur lui Marcus Smith (nu are importanță numele) ratează. In loc să fie egal la 14, tabela este 14-12. Dar nu pentru multă vreme, căci atacurile Quins devin mai ăioase și mai creative (datorate în egală măsură membrilor șarnierei, Care-Smith), unul dintre ele copțând la lumine forțe de penetrare a închizătorului Alex Dombrandt. Smith, reintrat, transformă și Quins preia leadership-ul jocului, cu 14-19. A urmat pauza (reclame nemțești). Rapid după reluare, Danny Cared, , în 10 metri, mai manipulează o grămadă, pornește un ruck și îl pune ăn valoare pe centrul Esterhuizen, unul din sud-africani, care culcă în eseu la colț. Smith transformă ți tabela ne arată ceva ce nu credeam sî se întâmple, 14-26. Un cuvînt, de bine, pentru eficiența cu care Smith a transformat azi din unghiuri deosebit de dificile (dacă mai adăugăm și încercîrile, 2, la colț ale lui Lynagh, de mai târziu). Replica Chiefs-ilor vine imediat. Atac masiv, tușă în 7 metri de butul adversarilor, maulde tușă, deschidere pe atac la mănă ți impetuosul Sam Simmonds culcă și el Același nr.8 transformă și tabela arată acum 21-26. . Era al șaptelea eseu al serii, incluzănd-l aici și pe cel din debutul meciului, de penalizare. Peste încâ nici zece minute de joc pe atacuri și contre, Exeter preiau conducerea prin eseul lui Ollie Devoto, un centru veteran al Chiefs. Al 8-lea eseu și rabela arăta 28-26. Să fi fost asta revenirea clasică a campionilor din Exetrer? Între timp, Simmonds, Joe, fratele lui Sam, execută o penalitate și majorează diferența, 31-26. Dar Quins nu renunță la lupta sa sportivă și, în minutul, după numeroase fze superbe de atac la mână, un atac a lui Dombrant după un maul de tușî, îl gîsește liber pe Marchant, excelent alergător azi iar acesta pe Louis Lynagh care ănscrie la colț! Smith transformî și Harlequins preia conducerea din nou, 31-33. Reacția lui Rob Baxter la asemenea răstrurnare de situație a fost de panică. I-a scos imediat ăn teren pe ”bătrînii” de pe lista de rezerve - Yeandle, Skinner, Lansdale ca să imporospăteze jocul. Ilintrodusese, la începutul reprizei a doua și pe Stuart Hogg, ca aripă. Degeaba. Jocul nu s-a schimbat. Ba din contră, Quins atacî nesmintit buturile Chiefs și Lynagh mai culcă o dată la colt. Era minutul 75 și, cum Marcus Smith transformă și acest eseu, scorul devine rușinos pentru campioni 31-40. . Diferență liniștitoare, mai mare de punctele unui eseu transformat. Si quins se relaxează. Adversarii mai atacă o dată și în minutul 78 vine și eseul lui Stuart Hogg, care pănă atunci nu se văzuse ăn joc. Simmonds Transformă și scorul devine 38-40. Dar pentru Exeter era prea tărziu să mai ănscrie. Harlequins atacă și, cum știn cu toșii, noi cei care am jucat efectiv, trag regulamentar de timp. Fluier final al lui Mathew Carley, căruia nimeni nu-i poate reproșa ceva. După un an Exeter Chiefs predă cupa Harlequins-ilor londonezi, care au avut-o în vitrina clubului acum 9 ani. In ediția 2021-2022 reapare, cu pretenții la titlu și Saracens. O să fie un campionat animat, promit învingătorii de azi.