duminică, 5 octombrie 2014

Prima victorie a Argentinei in Rugby Championship !

Ceea ce poate numai argentinienii gandeau s-a implinit. In al treilea an de cand sunt in competitie a venit si prima victorie. E drept, pe teren propriu, dar e o victorie impotriva Australiei. Condusi cu 14-0, (Kuridrani-4' si Higginbotham-13') inca din minutul 14, Pumas au gasit, nu fara mari eforturi fizice si motivationale, puterea de a controla jocul. Le-au trebuit ceva mai mult de douazeci de minute pentru ca inaintarea sa-si faca treaba - eseu Senatore-35': 5-14. Sanchez rateaza transformarea dar nu mai greseste- 40' si transforma o penalitate: 8-14. Dupa pauza jocul se schimba complet, furia alb-albastra se dezlantuie. Si ae intampla ceea ce pare a devenii specialitate sud-americana, recuperarea rezultatului. Ca si in partida Africii de Sud cu Australia de acum o saptamana, ambitia starnita de posibilitatea unei victorii le toarna gazdelor energie in trupuri si in minti. Australia a aratat aceleasi slabiciuni ca si meciul precedent: o colectie de jucatori buni dar o echipa fragila. In patru minute dupa reluare, Sanchez mai transforma o penalitate. 11-14. Foley raspunde (48'). 11-17. Minutele 53-54 concretizeaza dominatia teritoriala si de posesie a gazdelor. Imhoff reuseste al doilea eseu al Pumelor si Sanchez transforma. 18-17. D aici incolo, Argentinan sa suie, determinata, la conducerea ostilitatilor in teren. Hooper primeste galbern la un atac in aer asupra lui Tuculet si Sancvhez reuseste penalitatea care face diferenta, 21-17. Tensiunea din teren creste, australienii mai incearca cate ceva dar inutil, apararea argentiniana est suverana si meciul se termina cu acest scor. Co doua cartonase galbene( Phipps si Hooper), Australia este, de departe, campioana eliminarilor din acest turneu. Sub arbitrajul lui Nigel Owens, excelent- cum ne-a obisnuit, cele doua echipe au oferit un meci de o fizicalitate extrema. Ma intreb de unde isi gasesc acesti jucatori, ca si sud-africanii, toata forta pe care ne-au oferit-o ca sa creeze spectacole rugbistice de calitatea intaia. Sa fie vorba de dopaj? Nu am argumente sa sustin asta. Insa intensitatea jocurilor poate da de gandit. Sud-africanii si argentinienii, premiantii acestei ultime etape, au facut totul cu eforturi supra-omenesti, inaccesibile sportivilor in sens comun. O sa mai discutam despre asta. De la oaspeti mi-au placut Phipps si Foley. De la gazde, Creevy si Ayerza, Agulla, Inhoff si, detasat, Sanchez (viitorul joker medical, din ianuarie, al lui Toulon). Clasamentul final al editiei 2014 a Rugbuy Championship este: Noua Zeelanda-22, Africa de Sud-19, Australia-11, Argentina-7 puncte. A fost o editie ilustrata printr-o mare deceptie, Australia si prin revelatia Argentina. Vor reusi cei din emisfera de Nord sa se ridice, in 2015, la acest nivel? Vom vedea, cu siguranta meciuri la fel de interesante precum cele de ieri. La buna vedere, prieteni!