duminică, 19 octombrie 2014

Bledisloe Cup 2014. Un meci fara miza, dar antologic. Demisia unui antrenor.

Da, meciul era fara miza. Poate una simbolica. Noua Zeelanda castigase primele doua meciuri din trei. Deci Cuoa ii ramanea pentru al doisprezecelea an consecutiv. Conform regulamentului Cupei, castigatoarea se stabilea dupa trei partide. Si, ieri, a fost cea de-a treia pentru editia 2014. Pe Suncorp Arena, in Brisbane. In fata a 45.186 spectatori, marea majoritate fani australieni. Care au facut o galerie extrem de deranjanta in timnpul Kamate-lui traditional al All Blacks. Rivalitatea dintre cele doua reprezentative este straveche, mai ales ca in primele doua intalniri din acest sezon, neo-zeelandezii se impusesera clar in fata trupei australiene ( 51-20 pe Eden Park, Auckland, in 23 august si 12-12 la Sydney, pe 16 august). Adam Ashley-Cooper isi aniversa cea de-a 100-a selectie, Richie McCaw mai adauga inca una la recordul sau absolut de 133. Meciul avea parte de un arbitraj serios, obiectiv si competent, cel al lui Craig Joubert, arbitrul care nu zanbeste. Si a inceput. Primele 10 minute au fost de vis, fluid si pe atac. Se vedea ca australienii tintesc victoria. In minutul 12 vine si primul eseu, Demiul Nick Phipps inscrie pe langa o spontana in 5 metri iar Foley transforma. 7-0. Imediat, doua minute de la reluarea jocului, Cory Jane inscrie si el, la colt, un eseu facut de Kieran Read. Barret transforma, la randul lui. 7-7. Jocul australienilor merge foarte bine si eficient. "Gratarele" australiene sunt prompte, ceea ce face ca balonul sa circule foarte repede iar din sistineri iese foarte repede atacuri. Richie McCaw este nmai mereu surprins de viteza jocului Wallabies si face mai multe greseli penalizabile. Ca in minutul 32, la un balon tinut la pamant, Foley sa aduca alte puncte Australiei. 10-7. All Blacks riposteaza rapid, in stilul lor si Dan Coles inscrie, pe o cursa in mare viteza, dintr-o pasa a lui Barrett. La transformarea eseului, Barrett greseste. 10-12. Cu un minut inainte de pauza, in atac de doua minute, Wallabies mai inscriu un eseu. Foley sa infiltreaza fulgerator, pe langa o spontana la un metru de linia de fund, si culca balonul. Eseul nu este transformat. Acelasi Foley rateaza. Gazdele intra in avantaj la cabine. 15-12. Imediat dupa reluare, alt atac de succes al australienilor, Ashley-Cooper inscrie dupa o pasa a lui Phipps data de Israel Folau, pe fondul unei strapungeri in mare viteza. Apararea All Blacks a fost facuta mat de iutele fundas. Scorul creste la 22-12. Ashley-Cooper egaleaza astfel recordul individual de eseuri impotriva Noii Zeelande, detinut pana atunci de legendarul David Campese. In conformitate cu desfasurarea partidei. Australienii continua sa atace dar apararea All Blacks incepe sa se trezeasca si sa stranga randurile in fata echipei care controla pana atunci jocul. Messam obtine o penalitate pe la 30 de metri iar, de data asta, nu mai rateaza, 22-15.. Partida se incinge. All Blacks, in fata unei diferente de un eseu transformat, creste viteza si forta de joc. Dar, tot McCaw, greseste. Un "balon neeliberat# la pamant le mai da o penalitate australienilor. De la 40 de metri si mai bine, Foley transforma: 25-12! Diferenta creste la mai mult de un eseu transformat. Australienii raman fara un om pentru ca Tuipulotu ataca in aer un adversar care sarea sa intercepteze balonul. Dar nu renunta de fel la atacuri, pe contre de ambele parti. Interesant e ca ambele joaca la mana in propriul 22 si nu cu suturi ci cu pase scurte. All Blacks incep sa-si arate coltii ei de argint. Aaron Smith, demiul atat de prezent in joc opana atunci, ia pe cont propriu o actiune rapida, cu oasa de la Fekitoa, si inscrie un alt eseu. Barritt transforma si scorul se modifica din nou, 25-22. Intra Colin Slade in locul lui Barritt, excelenta uvertura care, incet-incet, il va scoate pe Dan Carter din carti. Mai erau zece minute din timpul oficial de joc si, la o alta greseala tehnica (neeliberare a locului de catre jucatorul care a placat (Kuridrani), Carig Joubert acorda o alta penalitate gazdelor. Foley transforma de la 48 metri. 28-22. sase puncte diferenta pentru australieni. Si vine minutul 79, in plina dominatie australiana, neo-zeelandezii gasesc o bresa in apararea celor in galben-verde si Fekitoa, jucatorul de doar 22 de ani culca in eseu. 28-27. Toata incarcatura psihica a momentului vine sa se aseze pe umerii lui Colin Slade. Acesta, fara prea mult ragaz de concentrare, suteaza precis iar transformarea reuseste. 28-29! Inca un meci intors in ultimul minut. Va mai aduceti aminte de meciul anului trecut, de la Dublin, cand All Blacks reusisera sa intoarca scorul in favoarea lor in prelungirile reprizei secunde? Asa au procedat si acum. Maturitatea si stapanirea de sine a jucatorilor in negru devine un dat de care adversarii trebuie sa tina cont. Sapte eseuri, trei de fiecare parte, faze de atac excelente, combinatii surpriza executata in mare viteza au fost caracteristicile acestei partide. Un meci disputat inca din primul minut pana la fluierul de sfarsit. Hooper, Phipps si Bernard Foley au fost evidentiatii gazdelor; Tomane, Kieran Read si Beauden Barrett premiantii invingatorilor. Un meci de tinut la loc de frunte in orice antologie a rugby-ului profesionist. Alaturi de Africa de Sud vs Noua Zeelanda, din toamna trecuta. Si de Anglia vs Noua Zeelanda din 2012. Desi era, repet, o partida fara miza. Ca urmare a acestei infrangeri acasa, antrenorul Australiei, Ewen McKenzie a demisionat. Ca si Robbie Deans, McKenzie a continuat o politica fara orizont vizibil, idiosincraziile personale ajungand regula a selectiei. Australia va avea serios de suferit la RWC 2015. Si foarte probabil, asta se va simti si in turneul european din noiembrie. Degringolada rugby-ului australian nu s-a incheiat cu demisia lui McKanzie. Ea continua desi, cum am vazut cu totii, jucatorii si strategia lor au functionat perfect ieri la pranz.

Azi se vor disputa alte partide interesante in prima etapa a Champions Cup: Toulouse vs Montpellier, Toulon vs Llanelli Scarlets, Leinster vs London Wasps. Bucurati-va de rugby, prieteni!

PS. Candidati pentru postul lui McKenzie: Michael Cheika si Jack White (conform unor surse publicistice)