duminică, 12 ianuarie 2014

S-a lamurit situatia in patru din cele sase grupe ale Heineken Cup

Vineri si ieri s-au jucat meciuri decisive in grupele Heineken Cup. In grupa 2, Toulon a avut meci direct cu urmaritoarea sa, Cardiff Blues, pe care a invins-o cu bonus ofensiv. Toulon si-a aratat muschii doar in repriza a doua, cand, intr-un interval de cinci minute (43'-48'), le-a pus galezilor 3 eseuri in desaga (toate trei fiind eseuri de penalizare). Pentru bonus, au inscris si in minutul 80+. Echipa lui Halfpenny a jucat confuz, mai ales in partea a doua a intalnirii, timorata de forta de joc colectiv a soldatilor lui Pilou. Cardiff Blues a reusit si ea doua eseuri dar jocul in mijlocul terenului le-a apartinut in exclusivitate actualilor campioni ai Europei. Greg Garner a fluierat un meci fara probleme si a tinut corect balanta unei intalniri in care oaspetii au acordat de doua ori mai multe penalitati gazdelor. Dupa etapa a cincea, Toulon are 20 de puncte iar Cardiff Blues nu mai poate spera in calificarea de pe locul doi intrucat are doar 13 puncte. In grupa 4, s-a produs o cvasi-surpriza, Clermont Auvergne a invins pe Twickenham Stoop pe Harleguins, 13-16. Un profil de meci devenit clasic: gazdele conduc aparent decisiv in prima repriza, in a doua oaspetii revin si castiga. Quins aveau 10 puncte avans in minutul 40 (13-3), uvertura si transformerul francezilor nu era in zi buna...dar imediat dupa reluarea partidei, francezii incep sa-si arate coltii. Nalaga inscrie intr-un moment jenant de ezitare al fundasului reprezentativei Angliei, Mike Brown si jocul se anima. Clermont capatqa curaj si trece intr-o alta treapta de viteza. Broke James continua sa rateze din pozitii accesibile. Quins se taie iar Nick Evans incepe sa rateze si el penalitati. Si vine momentul decisiv, eseul lui Siviveni Sivivatu- din pasa aceluiasi Nalaga- care aduce egalitatea (13-13). James rateaza, din nou, transformarea. Egalitatea care se contura ii avantaja pe francezi, 4 puncte avans in clasamentul grupei. Dar vine minutul 77, penalitate pentru auvergnati. Executa acelasi Broke James, numai ca de data asta, transforma iar scorul se duce la 13-16. Cu care se termina si partida. Sitiveni Sivivatu, 31, este omul meciului, pentru ca a muncit enorm si cu folos, a inscris si eseul decisiv. Jonh Lacey (Irlanda) a condus onorabil, un meci care nu a fost scutit de mici incidente. Ca urmare, Clermont Auvergne face 19 puncte si, pe locul doi al grupei, Harlequins ramane cu 12. Alta calificare in sferturi rezolvata. In grupa 5, sambata, la ceeasi ora cu meciul anterior, Leicester Tigers a castigat cu destule emotii la Treviso, 19-34. Asta dupa ce englezii au fost condusi la pauza cu 13-7 de catre o echipa artagoasa si in crestere vizibila in calitatea jocului. Insa experienta si antrenamentul de lunga durata in conditii dure al Tiger-ilor a decis pana in final. Eseurile lui Miles Benjamin (minutele 44, 68) ca si ziua buna de "picior" a lui David Mélé au intors ireversibil jocul pe partea celor din Leicester. De remarcat ca Toby Flood a jucat tot centru, dandu-i-se credit in continuare lui Owen Williams. Flood si-a facut datoria, ca profesionist, dar nu mai are aceeasi creativitate pe care o avea ca uvertura clasica. In aceasta grupa Ulster are 22 puncte si e calificata iar Leicester 20, care vor fi mai mult decat suficiente pentru o calificare de pe locul 2 al grupei. In grupa 6 , Munster e si ea calificata, cu 18 puncte, Pe locul doi fiind Edinburgh cu 12. Azi se vor juca alte partide decisive dar si foarte interesante. In grupa 1, Castres se vor intalni cu irlandezii de la Leinster, sub conducerea lui Nigel Owens. La aceeasi ora,(14:45, ora Ro) Northampton va intalni in deplasare pe imprevizibilii galezi de la Ospreys. Va fluiera Pascal Gauzere. Pozitiile in clasament inaintea intalnirilor de azi: 1. Leinster-13, Northampton-9. In fine, in grupa cea mai tare, grupa 3, Toulouse va intalni acasa pe Saracens. Ambele au acelasi numar de puncte, 15 si sunt despartite doar de esaveraj. Meciul va incepe la ora 17. Va oficia Alain Rolland. Asadar, prieteni, Toulon sau Saracens? Pe deseara!