sâmbătă, 2 noiembrie 2013

A inceput seria de meciuri-test QBE : Anglia invinge Australia.

20-13, in final. Dupa ce, la pauza, Australia conducea cu 13-6, dupa un eseu al lui Matt Toomua. Prima repriza a apartinut, fizic si tactic, australienilor. Mai periculosi, mai buni la jocul aerian (de evidentiat dexteritatea lui Israel Folau), perechea de mijlocasi Genia- Cooper a fnctionat mai precis. Owen Farrell a ratat de doua ori si a "dat-o in bara" o data. Cele doua mari asteptari ale echipei Angliei, Tomkins si Yarde, nu s-au vazut, practic, deloc. S-a remarcat, in schimb, Mike Brown un fundas foarte sigur de pe el si eficient in deschiderile de atacuri. El avea sa fie , in special pentru prestatia din repriza secunda si QBE man of the match. Dupa pauza, Anglia tureaza motoarele si intra mai decis spre 22-ul australian. Presiunea pe australieni a dat roade destul de repede. La o gramada cu introducere australiana in propriul 5 metri, Dan Cole il contreaza pe Genia, minge cade aiurea si Chris Robshaw, oportunist de buna calitate, cum il stim, culca primul eseu englez. Egalitate, 13-13. Moment din care incep sa intre si piesele mai grele de pe banca de rezrve, Ben Youngs, Marler, Hartley, oameni care, in general, fac diferenta. Cum au facut-o si fratii Vunipola, Mako si Billy, excelenti jucatori de anduranta. Cateva minute mai tarziu, tot pe un fond de presiune masiva in 22-ul australian, Owen Farrell sesizeaza o gaura in apararea Wallabies si puncteaza si el eseul pe care il cereau tribunele. 20-13. In minutul 64, TMO-ul anuleaza un alt posibil eseu englez, un balon balbait in terenul de tinta. Australia incepe sa atace si ea. Cooper face in continuare faze de atac dar fie greselile individule ale coechipierilor fie siretenia aparatorilor englezi le anuleaza. Oaspetii pierd doua oportunitati excelente pentru a culca si ei al doilea eseu insa tehica lui Ashton si, respectiv, Morgan ii face sa scape balonul inainte. Scorul nu se mai schimba iar Anglia castiga traditionala Cook Cup a intalnirilor bilaterale cu Australia si trofeul QBE. Ironic e ca acea Cook Cup poarta numele exploratorului James Cook, care a cartat coastele de Sud ale Australiei si care a proiectat primele deportari ale detinutilor din Imperiul englez, cei care vor coloniza marea insula a sudului. In campionatul francez, dupa meciurile de ieri si azi, permutari la varf. Toulon, invingatoare convingator, acasa, cu ambitioasa Bordeaux Begles (12-12 la pauza, 30-17 final)se intoarce pe primul loc. Toulouse, in deplasare, azi, pierde la Brives (25-13 pentru la fel de ambitioasa Brives) si ajunge pe locul 3. Iar Clermont Auverge isi mentine locul secund desi face doar egal (22-22) la campioana en-titre, Castres. Si asta datorita drop-goal-ului lui Broke James din ultimul minut al meciului. Din nou demiul Rory Cockott, un sud-african care mie imi place foarte mult, a fost omul meciului. Dincolo de asta, a marcat toate punctele echipei sale, din care au mai facut parte selectionatii din lotul Frantei, Claasens, Dulin, Tales. Asta desi si Jonny Wilkinson a dat 22 de puncte pentru Toulon (din care doua drop-goal-uri)dar omul meciului a fost Delon Armitage. Cum era de asteptat, Noua Zeelanda s-a jucat in Japonia, opt eseuri, sapte transformate si nu a batut nici o lovitura de pedeapsa (scor final 6-54). Saptamana se sfarseste bine si interesant. Jocuri frumoase, scoruri stranse. Sa ne bucuram de rugby, prieteni, noiembrie abia a inceput!