sâmbătă, 13 septembrie 2014

Doua partide interesante, de mare angajament fizic. Status quo in clasament.

Arbitraje corecte si tolerante la greseli nesemnificative. Desi in ambele partide a plouat -din nou- marunt, nici un cartonas galben. Sapte eseuri, un droopgoal si 81 de puncte inscrise. Cam acesta este bilantul etapei a patra a Rugby Championship. Meciurile, cum spuneam, au fost placute la privit si au tinut, fiecare, publicul in suspans pana in ultimul minut.

La Wellington, pe West Pac Stadium, , Jean de Villiers si-a aniversat a 100-a selectie pentru Springboks si Victor Matfield pe cea de-a 115-a. All Blacks au inceput tare meciul. Aaron Cruden deschide scorul dintr-o penalitate pentru ca sase minute mai tarziu Cornal Hendericks inscrie un eseu care ii aduce pe sud-africani la conducere. 3-7. Ostilitatile continua cu mult angajament fizic dar si cu multe greseli tehnice pana la sfarsitul reprizei. Dupa reluare vine, minutul 42, eseul lui Richie McCaw, pe supranumeric, din constructia lui Kieran Read, Cruden rateaza din nou. In minutul 55, tanarul Handre Pollard(20 de ani), preferat de Heyneke Meyer lui Morne Steyn, reuseste un drop goal foarte precis de la aproximativ 30 de nmetri. 11-10. Si incep schimbarile, firesti, data fiind starea terenului si intensitatea neciului. Intra Beauden Barrett, Pat Lambie, Bismarcks du Plessis si altii. In minutul 63, Pollard rateaza o penalitate de la mare distanta, peste 50 de metri. Aceasta ar fi putut relansa meciul. Trei minute mai tarziu, insa Barrett reuseste transformarea unei penalitati pentru All Blacks si scorul se duce la 14-10, care fi si rezultat final. Conform cu cursul jocului am spune. Si la teritorialitate si la posesie, All Blacks au avut procentaje superioare. Jucatorii in negru au fost superiori in manuirea balonului atunci cand erau la oarece distanta de apararea Springboks. In proxitatea acestora erau stopati de o aparare foarte ferma si prompta. Alte cateva observatii se 8impun. Handre Pollard s-a dovedit a fi o inspiratie norocoasa pentru Meyer. Prezent mai tot timpul langa balon, acesta a facut si un bun joc de deschidere a atacurilor echipei sale. Inca nu are forta lui Steyn in suturi dar are doar 20 de ani, va creste si se va antrena. E o solutie mai buna pentru moment decat cea cu Pat Lambie uvertura. Matfield s-a miscat excelent pentru cei 37 de ani si a jucat tot timpul regulamentar cu o eficienta mare in recuperarea de baloane pe margini. Kieran Read si Richie McCaw au fost in nota lor obisnuita atunci cand aveau de dat placaje decisive. Brian Habana, incisiv atunci cand avea balonul, si-a aratat slabiciunile cand era in faze de aparare, mai ales cand avea de efectuat placaje. Ben Smith si Julian Savea au muncit enorm dar s-au ilustrat, mai ales, in rapida si constructiva manuire a balonului. Nu au finalizat pentru ca au avut in fata o aparare de beton armat. Meciul a placut si pentru ca Jerome Garces a fost discret si a lasat jocul liber. Pare a fi cel mai serios si mai capabil arbitru francez, Noua Zeelanda isi continua sirul victoriilor si acumuleaza 16 puncte din patru meciuri. Africa de Sud, in ciuda infrengerii, ramane pe locul 2 al clasamentului la zi, datorita diferentei de puncte, superioara Australiei.

La Gold Coast, acolo unde Rugby Union este rege al sporturilor, pe un stadion plin doar in proprotie de 48%, Wallabies a intalnit Pumas, o echipa care a avut ce arata saptamana trecuta la Napier, in ciuda scorului. Pasrtida debuteaza cu un eseu, chiar in minutul 2. Capitanul de 24 de ani al australienilor, Michael Hooper, fura un balon in 22-ul adversarilor si il culca. Phipps rateaza. Cinci minute mai tarziu aripa pumelor, Manuel Montero, il imita, dupa o cursa solitara, de-a lungul tusei si printre adversari. Sanchez nu rateaza si scorul devine 5-7. In continuare se joaca pe contre, energic si nu prea spectaculos. Gramada argentiniana este, evident, mai puternica si omoara atacurile Wallabies in fata 22-ului. Jocul la centrul terenului, din 40 in 40, este confuz dar foarte fizic. Greseli mai multe fac Pumas. Bernard Foley, in zi fasta azi, ii pedepseste de tri ori pe argentinieni (minutele 15, 38 si 40+, ultima de la mai mult de 40 de metri). Scorul de la pauza este de 14-7 in contul gazdelor. La reluare, talonerul Polota-Nau, mult elogiat de presa australiana, paraseste din nou terenul. Si asta dupa ce revenise azi in primul XV, dupa o mai veche accidentare. Lipsa lui s-a resimtit in restul jocului, pentru ca linia I s-a dovedit, mai apoi, nesigura in fata tavalugului asrgentinian, excelent condus de capitanul si talonerul Punelor, Agustin Creevy. La fel ca in debutul primei repriza, oportunistul Michael Hooper mai castiga un balon la marginea 22-ului argentinian dintr-o greseala de priza la balon a autorului primul eseu argentinian, Montero, si inscrie cel de-al doilea sau eseu. Foley transforma si se duce la 21-7. De aici parca Argentina se trezeste si orgoliul sau rebifeaza. Pumele incep sa atace incisiv cu graamezile si scot baloane pentru atacurile pe trei-sferturi. Dominatia argentiniana se concretizeaza in doua pwnalitati in trei minute. Nicholas Sanchez o rateaza pe cea din minutul 47 dar se revanseaza cateva minute mai tarziu ('50). 21-10. Replica australiana este prompta. Curtley Beale, recent intrat in teren, face o smecherie pe o aglomeratie spontana si obtine o penalitate. Foley transforma si diferenta creste la echivalentul a doua eseuri transformate, 24-10. Gramada argentiniana continua se preseze si obtine , la randul ei, o alta penalitate pentru ridicarea liniei I australiene. Sanchez nu mai rateaza si reduce tabela: 24-13. Australia replica, pentru a-si mentine avantajul, motivatia pentru victorie fiind evidenta, in ciuda dominatiei teritoriale a argentinienilor. Din punct de vedere psihologic, tacticienii australieni au contat pe faptul ca argentinienii se "sting" intre minutele 50-60. Si, foarte probabil, la antrenamente, au construit pe aceasta ipoteza. La un atac cu multe schimbari de parte, aripa Betham culca balonul dupa un desen reusit de mobilul demiu Phipps, doar 29-11 pentru ca Foley rateaza din nou. De aici incepe nebunia. Argentina sparge mitul caderii sale fizice sin inscrie, in sapte minute doua eseuri, spre surprinderea australienilor. Si nu numai. 64': centrul Marcelo Bosch parca isi aduce aminte ca joaca la Saracens si se lanseaza, pe o pasa sarita de la acelasi Nicholas Sanchez si culca in eseu, Sanchez transforma eseul. 71':fundasul Tuculet preia balonul din lovitura maiastra de picior oferita de acelasi Sanchez si inscrie si el. Din nefericire, Sanchez rateaaza transformarea. 29-25. Diferenta de patru puncte este motivanta pentru ambele echipe, jocul continua. Dar, psihoplogic, aregentinienii intra in ralenti si incep sa se apere in fata unor gazde infricosate de perspectiva unei infrangeri acasa. Oaspetilor nu le vine sa creada ca mitul vulnerabilitatii lor pe final de partide poate fi spart si nu mai insista in atac. Gazdele sunt si ele speriate de vigoarea latino-americanilor. Contrataca. Si obtin penal;itatea care ii trimete in postura de invingatori: Tomas Cubelli tine prea mult un balon intr-o aglomerare la 30 de metri, Penalitate pentru Australia, Bernard Foley transforma si scorul devine 32-25. Adica fix un eseu transformat. Pe care argentinienii nu-l mai reusesc. Meciul se termina cu acest rezultat. Poate nemeritat, atat pentru argentinieni, care si-au depasit conditia de victime sigure ale celor trei mari puteri din sud, cat si pentru australieni care au aratat aceleasi slabiciuni ca in meciurile cu Noua Zeelanda si Africa de Sud. Din acest motiv sunt pe locul 3 al clasamentului curent, diferenta intre punctele inscrise si cele primite este negativa, -23. Arbitrul Glen Jackson, in aceeasi nota, arbitraj calm, lasand jocul liber, dar ferm si necontestat de catre jucatori.

Clasamentul, dupa patru runde, este urmatorul: 1. Noua Zeelanda-16 puncte, 2. Africa de Sud-10 puncte, 3. Australia-10 puncte, 4.Argentina- 3 puncte. Etapa a cincea, pe 27 septembrie: Africa de Sud - Australia si Argentina _ Noua Zeelanda. Pe curand, prieteni!