duminică, 28 septembrie 2014

All Blacks, primus inter pares

Stadionul din La Plata. Peste 30.000 spectatori. Argentina intra in teren cu mare incredere in destinul echipei lui Daniel Hourcade. Visul de a ingenunchea All Blacks le-a dat energie pentru inca un an, cand se vor intalni din nou in grupele RWC 2015. Atletii din Noua Zeelanda intra calmi, constienti de valoarea lor si oarecum detasati de importanta meciului pentru gazde. Rezultatul partidei de la Cape Town nu reprezenta o amenintare directa. Toata lumea astepta o replica viguroasa a Pumas. Ceea ce s-a si intamplat. Doar detaliile aveau sa fie altfel, pentru ca in ciuda aparentelor, All Blacks sunt, oricum, mai tehnici si mai inventivi atunci cand au posesia si ataca. in minutul 10 era deja 6-0 pentru oaspeti (Barrett din doua penalitati) pentru ca , cincisprezece minute mai tarziu, Noua Zeelanda sa aibe saptesprezece puncte avans. 3-20, Pe rand, Ben Smith, asistat de Israel Dagg si Israel Dagg, asistat de Ben Smith (excelenta pereche aripa-fundas) culca in eseu. Apararea pumelor este punctul lor cel mai vulnerabil. La care se adauga si lipsa stiintei atacantilor de a manui balonul pe spatii mici, si in aglomerari. All Blacks au reusit in primele patruzeci de aminute nu mai putin de cinci turnover-uri, pe greselile de control ale mingiei. Pana la pauza, Sanchez reuseste tranformarea unei penalitati si tabela arata 6-20. La reluare, poza jocului arata identic, Noua Zeelanda joaca ca o echipa matura, Argentina ii forteaza sa se concentreze pe spatii mici, inghesuite, unde au fost superiori. Tactica lui Hourcade a fost neschimbata tot meciul. Pumas avea si cate cinci oameni pe 10 metri patrati, atragand astfel adversarii sa nu poata deschide trei sferturile, cu periculosii 2 x Smith, Fekitoa si Savea. Cu toata aceasta incapatanare, All Blacks gaseste spatii ca sa se desfasoare in joc aerisit. In minutul 55, lui Savea i se anuleaza un eseu -offside in camp deschis dar acesta de revanseaza doua minute mai tarziu cand, crosetand trei adversari din apararea pumelor, inscrie eseul care ii duce pe oamenii in negru la 6-27. Din minutul 60, in ciuda cliseului cum ca trebuiau sa cada fizic, argentinienii sa arunca, parca mai disciplinat, in atac. Prima ocazie de eseu il au in mninutul 66 cand, dupa sapte faze consecutive de fixare, Landajo pare sa scape de adversari dar...face inainte in trei metri. Replica All Blacks vine imediat, T.J. Perenara (rezerva in prima parte a partidei) culca in eseu, indeplinind obiectivul punctului bonus ofensiv si, implicit, castigarea titlului din aceasta editie. Argentinienii continua sa atace, isi deschid jocul (asa cum facut-o si in precedentul joc, cu Australia, doua eseuri in minutele 64 si 71, Bosch si Tuculet). Imhoff, Bosch si Tuculet ameninta scorul prin incursiuni taioase. Horatio Agulla reuseste sa culce balonul, dupa o actiune frumoasa a lui Bosch si Imhoff. Nicolau Sanchez transforma eseul si scorul de modifica pentru ultima oara. 13-34. In ultimul sfert al meciului, Argentina a avut superioritate si pe posesie si pe teritorialitate. Poate si pentru ca All Blacks isi pusese totii sacii in caruta. Ce e interesant si merita remarcat este jocul bun si foarte bun ale liniei de treisferturi al argentinienilor in atacuri. Dar nu si in aparare. Aici e punctul slab la care Hourcade trebuie sa mai munceasca pentru ca, in functie de rezultate, sa treaca dincolo de sferturi anul viitor in RWC 2015. Imhoff, Bosch, Hernandez si Tuculet sunt agili si iuti atunci cand scapa de apararea adversa. In meciul de azi-noapte nu au reusit in prima parte a jocului pentru ca au avut parte de o linie a treia extrem de eficace in placaje- McCaw, Kaino, Read care i-au blocat inainte de a reusi sa aibe fata in fata treisferturile All Blacks. L-as mai remarca pe Agustin Creevy, un taloneur extrem de energic si mereu bine plasat in fazele deschise. Din partea All Blacks, sa-i mentionam pe Ben Smith, Fekitoa (un castig pentru echipa lui Steve Hansen in absenta lui Ma'a Nonu) si, inca o data, pe Beauden Barrett, o uvertura cu larga viziune asupra terenului (mai putin eficient decat Carter la loviturile de picior),. Arbitrajul lui Craig Joubert a fost clar desi a lasat mai multe avantaje sa "curga" prea mult. Oricum, este un arbitru care merita sa fie asociat elitei.

Dupa cinci etqape (din 6), clasamentul are aceeasi configuratie: 1. Noua Zeelanda-21 puncte, 2. Africa de Sud-15, 3. Australia-10, 4. Argentina 3. Sambata viitoare, se joaca ultimele partide: Africa de Sud-Noua Zeelanda (ora 18,00, Ro) si Argentina-Australia (ora 1:40 duminica dimineata). Inca mai asteptam surpriza argentiniana. Bucurati-va de rugby, prieteni!