sâmbătă, 6 septembrie 2014

Argentina creste dar ramane tot in clasa intaia, Australia are orgolii ranite.

Etapa a treia a Rugby Championship a programat doua partide cu totul diferite. Prima, Noua Zeelanda-Argentina, intre campionii mondiali si mai nou a a patra putere din Sud. A doua, mai echilibrata, dintre recent umilita de catre All Blacks acum doua saptamani si Africa de Sud, lidera temporara a clasamentului. Daca la Napier a plouat, ceea ce a facut jocul cu mult mai greu in prima repriza, la Perth vremea a fost prietenoasa. Campionii lumii si argentinienii au fost arbitrati de un francez caruia i-a venit sa fluiere foarte des (Pascal Gauzere), rupand jocul in multe momente promitatoare de spectacol. Australienii si sud-africanii au fost asistati de un arbitru mai sobru si cu experienta mai mare (George Clancy, Irlanda), care a lasat cu mult mai liber jocul. Premisele de start diferite, partidele au avut o logica diferita. Argentinienii desi arata bine si sunt super-motivati pentru joc nu au inca o linie de trei-sferturi competitiva. Si asta spre osebire de gramada, care este foarte puternica, agresiva dar si dinamica. Experienta jocurilor in campionate puternice din Europa cat si calitatile bio-motorii ale primelor trei linii Pumas s-a vazut pe teren, cel putin in primele 40 de minute. Creevy, Leguizamon, Ayerza, Fernandez -Lobbe s-au impus in fata gramezii All Blacks. Le-au furat patru tuse, au castigat cinci gramezi pe introducerea adversarilor si, s-au miscat mult mai bine decat partenerii de joc la iesirea baloanelor din aglomerari desi McCaw, Messam si Read le-au dat placaje hard.. In schimb, ceea ce le-a mers bine celor in negru a fost atacul pe trei sferturi. Din care s-a remercat, fara tagada, Julian Savea, mereu creativ, iute si agil (doua eseuri, 27', 45'). Un alt atu al jocului eficient al All Blacks a fot clarviziunea lui Beauden Barret, uvertura care il suplineste pe ultra-galonatul Dan Carter, accidentat. Am avut, ca urmare, o lupta inegala, intre o gramada incisiva dar care nu a produs baloane pentru atac si o linie de trei sferturi (plus uvertura) care a spart de patru ori ori apararea celor de pe fundul terenului Argentinei si procurandu-si punrtul bonus atat de necesar in clasament. Scor final, 28-9. Omul meciului a fost Julian Savea, excelent in atac si foarte prezent in aglomerari pe tot terenul. L-as mai adauga pe Beauden Barret (inlocuit in minutul 55 cu Colin Slade) pentru viziunea sa excelenta asupra jocului, pentru atacurile si assist-urile sale. Pe scurt, un meci mai mult decat interesant din perspectiva cresterii fortei de joc a Argentinei (cu lipsurile evidentiate). Barrett chiar daca a ratat trei transformari ale eseurilor All Blacks a fost o revelatie azi. Alt stil fata de Carter, mai creativ in suturile sale peste inaintarea argentiniana, altruist-coopereaza bine cu Savea si Ben Smith. La Perth, in vestul Australiei, Brian Habana si-a sarbatorit cea de 100-a selectie in nationala Springboks printr-o eliminare (cu carton galben) in ultimele 12 minute ale partidei (placaj corect la mijloc insa din cauza pozitiei adversarului un cadere, un brat al simpaticului concurent al gheparzilor a ajuns dincolo de nivelul umerilor iar Clancy a fost foarte prompt)
Partida a inceput alert. Eseu Folau in minutul 2, pasa Toomua. Eseu Cornal Hendricks in minutul 14, ambele transformari ratate. Insa Africa de Sud, va conduce dupa eseul lui Hendricks pentru ca intrer timp Morne Steyn transformase o penalitate. 5-8. Pana la pauza Steyn mai inscrie din doua penalitati iar pentru Wallabies, Bernard Foley doar una. Se intra la vestiare cu avantajul de trei puncte al Springboks, 11-14. Foley egaleaza in munutul 42, alta penalitate. In 17 minute, Steyn mai inscrie de trei ori ori, 14-23, pe o suma de mari erori de disciplina ale gazdelor. Eliminarea lui Habana vaea sa aduca, pe aerul de superioritate sud-african, o revigorare a jocului pe trei sferturi australian. Ashley-Cooper, Mat Toomua, Folau si Kuridrani se arunca agresiv si insistent in atac. In minutul 70, Foley transforma o penalitate pentru "tinut la pamant" iar scorul devine 17-23 iar sperantele Wallabies cresc. Presiunea asupra sud-africanilor, in inerioritate numerica, creste si ceea ce era evident se intampla. Agilul si energicul Phipps inscrie dupa o presiune continua asupra apararii Springboks. Foley nu ezita si intoarce rezultatul, 24-23. Era minutul 78 si meciul se jucase. Nu australienii l-au castigat ci sud-africanii l-au pierdut. Oboseala (australienii i-au muncit cu solicitudine) si suficienta (mai veche carenta preluate de echipa lui Meyer) i-au dus la pierderea unui meci pe care l-au avut in mana pana la eliminarea sarbatoritului de azi. In meciurile precedente, Springboks castigasera in ulrtimele minute, acum au pierdut in aceeasi perioada. Australienii si-au gasit motivatia tot pe sfarsit de meci, pentru ca ar fi fost inca o umilinta in plus, dupa meciul din etapa trecuta, sa piarda din nou si inca acasa. Nu stiu cum vor rezista in intalnirea retur din Africa de Sud, peste doua etape. In incheiere cateva cuvinte despre comentariul lui Florin "Superb" Caruceru, pe DolceTV . Verbiajul acestuia este obositor la maximum. In primul rand datorita exaltarii verbale. "incantator", "superb", "excelent" sunt superlative ce-i coplesesc comentariul prin frecventa cu care le utilizeaza. Enervanta este si inistenta cu care poceste numele unor jucatori. Daca pe cele pur anglo-saxone le nimereste fonetic, pe celelalte chiar le sfasie in bucati. Jean de Villiers devine Ian de Vilie (fonetic, romana). Morné Steyn devine Morn Steyn (dupa modelul fonetic francez, care elimina "e"-ul de la sfarsitul numelui, daca nu are accent). Spre finalul meciului mai tranteste un "dejavu" (fometica romana) pentru consacrata expresie "déjà vű" - special am subliniat ca "u" se citeste cu germanicul umlaut, ű. Nu sunt cusurgiu, insa cand ai atatea pretentii de comentator si prezentator, mai pune mana pe carte, stimabile! Cam asta a fost ziua de azi. In Franta deja se joaca a patra etapa a Top 14, in Anglia a inceput Premiership. Asa ca avem despre ce vorbi. Pe curand prieteni!

Un comentariu:

1. Iar cel de pe Sport.ro o fi crezand ca arbitrul da de nebun din maini,habar n-are ca gesturile lui spun ceva.