duminică, 13 octombrie 2013

Cat ai incerca sa le lipesti, cele doua reprize nu se leaga intre ele

Exeter Chiefs 44-Cardiff Blues 29. Toulon 51-Glasgow Warriors 28. Situatia in grupa este una de exceptie, foarte rara. Toate echipele din aceasta grupa a doua au luat bonus ofensiv. Este un fapt remarcabil pentru invinse. Invingatoarele au inscris 5 si, respectiv, 6 eseuri. % eseuri in prima repriza Exeter, 4 in prima Toulon, 2 in a doua. Ambele invingatoare au luat cate 5 puncte, iar invinsele cate 2. In total 14 puncte! S-au insris 19 eseuri si 152 de puncte in doua meciuri. In meciul de la Toulon, filmul a fost din doua episoade. Toulon a dominat copios prima parte a jocului, pauza indicand o tabela cu 34-0 pentru gazde. Si-au facut intrarea in Europa Ali Williams si Emmanuel Felsina, tanara speranta (25, nascut in Guadelupa, venit de la Aix-en-Provence). A lipsit Brian Habana, accidentat in meciul cu Noua Zeelanda din "finala" Rugby Premiership. Cum s-a vazut, primul mitamn a stat la discretia toulonezilor. Patru eseuri si un scor mare la pauza era linistitor, puteau doar sa-si conserve avantajul. Dar englezii de la Exeter facusera scor cu galezii, cu punct bonus ofensiv si esaveraj superior. Le trebuia macar un alt eseu in repriza a doua. Si asta s-a intamplat doar dupa primul eseu scotian (van den Merwe, 42'). Matt Giteau, omul meciului si fara Wilkinson, schimbat in minutul 28, inscrie frumos, pe centru in ciuda opozitiei lui Matawalu. Din acel moment incepe festivalul rugby-ului scotian. Matawalu, jucator fijian iute si alunecos plus uvertura Ruaridh Jackson(25 ani) plus foarte tanarul Jonny Gray (fratele lui Richie Gray, blonda si inalta linie a doua, de la Castres)incvep sa faca legea pe teren. Si asta in ciuda scorului. Devin superiori net la viteza de joc, indemanare in miscarea cu balonul si inventivitatea combinatiilor de atac. In 11 minute, mai reusesc 3 eseuri (51,59,65, toate transformare si iau bonusul ofensiv. Autorii: Matawalu, junele Grey (18 ani) si din nou Matawalu. Scorul devenise 41-28, aproape identic cu cel de la Exeter. Pana in final Michalak (intrat in locul lui Wilkinson) mai pune sase puncte pe tabela din penalitati. Finalul il asigura acelasi Matt Giteau cu un eseu frumos inscris printr-o actiune pe langa o gramada in afara 22-ului scotian. 51-28. Am mai scris candva, acum vreun an, cu admiratie despre scotieni. Atunci era vorba de Edinburgh Rugby. Acum nu ma pot opri sa zic Chapeau bas si pentru Glasgow Warriors, lider cu doua puncte avans (in fata lui Munster) in RaboDirect Pro12 dupa 5 etape, cu tot atatea victorii. Jucatorii lui Toulon au fost mai buni dar oaspetii le-au aratat clasa in crestere a rugby-ului scotian. Fara super-jucatori, fara multe importuri, o tehnica excelenta si mult, foarte mult curaj. In minutul 78 (ca si in 27) au iesit la mana de pe propria linie de fund si au dus balonul pana la aripa, cu care au iesit in viteza la joc. Foarte inspirat antrenorul de la Glaasgow, care a sesizat in repriza secunda ca toulonezii sunt obositi si rarefiati in apararea pe linia de fund. Toate cele patru eseuri scotiene au fost pe superioritate numerica. Inca o data, bravo Scotia, oriunde ai juca! Peste fix doua ore mare meci mare cu actori celebri din Top 14, Racing Metro si Clermont Auverge. Despre acest meci, maine. La buna vedere!