duminică, 6 octombrie 2013

All Blacks redivivus

Intr-un fel s-a facut dreptate. In alt fel imi pare rau de noua echipa, tanara dar neinfricata, a Africii de Sud. Meciul cheie al Rugby Championship s-a jucat pe Ellis Park, in Johannesburg, unde All Blacks pierdusera 8 din cele 11 meciuri impotriva gazdelor. Dar ieri diferenta a fost facuta de experienta si stilul de atac al Noii Zeelande. La pauza se inscrisesera 5 eseuri, 3 pentru oaspeti (Ben Smith, Liam Messam, Kieran Reed), 2 pentru gazde (ambele semnate Brian Habana, in forma care l-a consacrat, mai iute ca jaguarii). 32% din timpul de joc s-a petrecut in 22-ul Noii Zeelande. Prima repriza a fost una eleganta, cu rugby fizic dar si in mare viteza. Springboks s-au miscat extrem de vioi si, datorita perechii de Viliers- le Roux, bine asistata de un Zane Kirchener in zi excelenta, au presat incontinuu pe versatii oameni din linia de fund a All Blacks. Vermeulen a fost un inchizator modern, foarte agresiv si bun spargator de aparari. Unul din cei mai eficienti sud-africani a fost junele Eben Etzebeth (22 de ani neimpliniti), cel mai performant prinzator in tuse, bun placheur si un model de conduita ofensiva pentru colegii sai. Nu am superlative pentru All Blacks in prima repriza pentru ca ei sunt constanti, in special datorita experientei internationale. Iar jocul era construit pe strategia proiectata de Heineke Meyer pentru Springboks-atacul. O prima mare slabiciune a gazdelor s-a aratat la eseul lui Messam din minutul 26, cand furia neagra a impins un maul din 8 metri in fata terenului de tinta, iar apararea a cedat. Replica, tot de maul, a venit din partea gazdelor intre minutele 44-47 cand in 22-ul neo-zeelandezilor, Springboks a creat 15 faze consecutive si a dominat maul-urile. In minutul 50, ca un bun indicator al cursului jocului, se consemneaza 11 incursiuni in 22-ul Noii Zeelande, in timp ce in contul oaspetilor figureaza doar 5. Minutul 59. Eseul lui Jean de Villiers aduce din nou gazdele in avantaj chiar daca Morne Steyn rateaza transformarea. In doua minute vine replica All Blacks, Beauden Barrett, (rezerva lui Aaron Cruden) profita de un spatiu liber si inscrie la centru. Peste alte patru minute, Messam mai inscrie o data. Barrett le transforma pe amandoua si duce scorul la 27-38. Scor care va fi si cel final, eseul lui Messan fiind acel moment psihologic cand o echipa care a luptat exemplar realizeaza ca a pierdut meciul. Cu toate astea, Willie le Roux mai incearca o data. Dupa o cursa de 60 metri, este placat de Ben Smith cu 1 metru inaintea liniei de tinta. itateEra minutul 76 si meciul se jucase. Arbitrajul lui Nigel Owens, autoritar si impecabil, asa cum ne-a obisnuit. Este, la ora actuala, cel mai respectat arbitru, pe toate continentele. Acum se cuvine a mentiona si cele cateva nume pe care le-am remarcat in repriza a doua de la oaspeti: Messam (cat a jucat), Kieran Reed-pentru combativitate, Israel Dagg pentru plasament impecabil si deplace-urile inspirate. Dar ei, neo-zeelandezii sunt, oricand, in rutina. De cate ori au avut nevoie sa schimbe scorul au facut-o simplu, natural , elegant. Chiar daca au avut in fata un adversar care a inceput din acest sezon sa joace pe atac in stilul lor, All Blacks au fortat exact cat a trebuit ca sa castige acest ultim meci, din ultima runda. Puteau sa piarda partida dar nu la bonus ofensiv (4 eseuri minim) pentru sud-africani. Mai putea sa piarda , indiferent cate puncte puteau face gazdele dau la o distanta de un bonus defensiv. Dar niciuna din acest doua atitudini nu le-a convenit. Aveau un prestigiu de aparat si au invins pe merit. Au stiut sa aibe rabdare pana cand Springboks au facut erori de plasament sau au avut ezitari. Si le-au speculat in stil de mare echipa. Cea mai buna echipa din lume, de fapt. Inca o data, super All Blacks uber alles! In cea de-a doua partida, Argentina e pierdut rusinos pe teren propriu in fata Australiei, 17-54, adica 2 eseuri contra 7. In acest fel a ocupat pozitia a treia in clasamentul 2013 a Rugby Championship, desi in editia 2012, ocupase locul 2, dupa inevitabila Noua Zeelanda. Acum, pe aceasta pozitie s-a urcat Africa de Sud care devina o echipa mai redutabila decat cea care fusese pana in acest an. Turneeele din noiembrie vor confirma, probabil, aceasta impresie. Cum Sudul a fost in centrul atentiei in ultimele cinci luni, de la Turneul Bristish & Irish Lions, prin Super 15, pana la Rugby Championship, de saptamana viitoare ne reintoarcem in Europa. Unde sa consemnam ca ultime rezultate urmatoarele scoruri. In Top 14, Toulon revine pe prima pozitie(25-19, acasa, cu Clermont Auvergne< la egalitate de puncte dupa 9 jocuri cu Toulouse (care a batut acasa pe fostul lider, Stade Francais) si Monpellier. Surpriza etapei este victoria nou promovatei Grenoble la Paris, in fata Racing Metro, pentru care a jucat tot meciul Jonathan Sexton. In Premiership, Leicester Tigers a remizat acasa cu rivala sa din Midland, Northampton Saints, 17-17. Courtney Lawes s-a dovedit a fi un golan, fiind eliminat de pe teren pentru duritati (10(4)). Spun ca s-a dovedit pentru ca publicul nu a uitat acele doua placaje ucigase care l-au scos din joc pe Toby Flood sezonul trecut si pentru care Dick Cockerill a fost suspendat datorita protestelor. Si asta tot pe Welford Road. Iar Saracens, care a castigat "acasa" cu London Wasps, a preluat sefia clasamentului. Saptamana urmatoare ar trebui sa se ia o decizie si in dosarul Heineken & Challenge Cups. Asa ca avem ce comenta, prieteni. La buna vedere!