sâmbătă, 14 martie 2015

Irlanda pierde pe Millennium, Tara Galilor o egaleaza la puncte.

Tara Gallor 23- Irlanda 16. Un meci entuziasmant. O pregatire  fizica exceptionala a ambelor echipe. Ambele, cu ambitiile lor. Dar Tara Galilor nu a murit, a vrut sa arate Warren Gatland, ci doar s-a odihnit nitel. Ambele combatante au facut rispia de energie dar nu oricum ci jucand un rugby de mare calitate. Halfpenny a facut lgea in primele 15 minute (12-0), de parca galezii au jucat numai ca sa-i faca pe irlandezi sa greseasca. Apoi Sexton ii replica pana la pauza de trei ori. Intre timp Dan Biggar reuseste un drop-goal frumos, pe centru, pentru ca repriza sa se termine cu 15-9. Dupa pauza, irlanda accelereaza jocul si pare sa se instaleze la comanda partidei. Intre minutele 51 si 53, au loc 32 faze continue in 22-ul galez. Nu cred ca am mai vazut pana acum un asemenea continuu de faze de atac. Patru minute mai tarziu, situatia pare a se repeta dar ies doar 16 faze create de irlandezi. Apararea galeza este ca o cetate asediata iar jucatorii galezi participa cu mare energie la apararea castelului de dupa linia de eseu. Epic. Irlanda pare a fi in controlul partidei dar gazdele trec la contratacuri. North este oprit dintr-un eseu ca si .facut. Urmeaza 15 faze succesive de atac galez in 22-ul irlandez. Fara rezultat, In sfarsit, in minutul 64, Scott Wiliams reuseste eseul gazdelor, scorul devenind 20-9, pentru ca Halfpenny rateaza ransformaarea. Irlandezii se infurie si trec la atac total. Galezii se aapara cu mare dibacie, ca in tot restul reprizei. Dar vine schimbarea. La un atac prelungit al irlandezilor in stanga liniei de tinta, incepe un maul dupa o tusa in 5, se obstructioneaza (alta solutie nu mai era in fata acestor oaspeti incapatanati) si Wayne Barnes acord eseu de penalizate. Sexton transforma si scorul devine 20-16. Irlanda mai continua sa atace. Apar si greselile din oboseala. Galezii ofera trei lovituri de pedeapsa in patru  minute. Pe toate irlandezii le joaca la mana, incropind atacuri. Cum stream-ul pe care l-am urmarit nu a avut comentariu, am putut sa aud foarte bine comentariile lui Barnes dar, mai ales vuietul tribunelor, asurzitor toata repriza a doua. Cum Millenium este un stadion cu o acustica speciala, de care oaspetii se plang pentru ca sunetul este amplificat pana la maximum suportabilitatii, la care  afara de galezi au mai participat si suporterii irlandezi, asa ca jucatorii ambelor echipe ar fi trebuit sa ia spor de periculozitate...auditiva. Omul meciului a fost declarat Sam Warburton, eliminat in minutul 28, dar care, prin restul prezentei  sale din teren, a facut figura cea mai frumoasa din apararea galeza.

Cu aceasta victorie, Tara Galilor ajunge si ea la 6 puncte, egaland Irlanda. si Anglia (dupa victoria, greu obtinuta, cu Scotia: 25-13). Va conta, in ultima etapa, de saptamana viitoare, diferenta dintre punctele primite si cele inscrise. Interesanta editie. Maine Franta va intalni la Roma, echipa Italiei. Sa ne aducem aminte ca atat acum pAtru cat si aCUM doi ani au invins gazdele. Cu acest contencios in spate, PSA a apelat la un alt transplant de jucatori, sase la numar ,ca sa mai curete din sangele impur, evocat in Marseiileza. Succes Italia!