duminică, 1 decembrie 2013

Australia se suie din nou pe podiumul IRB

Dupa victoria spectaculoasa de ieri, 26-30, cu Tara Galilor, Australia se reintoarce pe locul III al clasamentului IRB. Locul fusese ocupat vremelnic de Anglia. Care a avut meciuri mai putine in sezonul de toamna si, implicit, mai putine victorii. Ieri seara, Wallabies si-au luat revansa pentru pierderile din iunie in fata multinationalei lui Warren Gatland (in fapt, echipa Wales, intarita cu cativa englezi si irlandezi). Australia este echipa care a stat cel mai mult in Europa si a jucat cele mai multe partide. Inceputul a fost dezamagitor, infrangere (20-13) cu Anglia. A urmat sirul de 4 victorii din care, ultima, s-a derulat cu trofeul James Beavan pe masa: Italia-Australia: 20-50; Irlanda-Australia: 15-32; Scotia-Australia:15-21; Tara Galilor-Australia: 26-30, de aseara. Trofeul James Beavan a fost infiintat de catre WRU in 2007, cu ocazia aniversarii a 100 de ani de meciuri bilaterale si a fost botezat astfel duopa numelem primului capitan al echipei Tarii Galilor din 1881, de origina australiana. De la data infiintarii sale, trofeul a fost castigat de catre Australia de 7 ori din 8 partide. Cu ocazia meciului de ieri seara, Quade Cooper, omul meciului dar si purtator de carton galben(din minutul 75), a colectionat a 50-a selectie pentru Wallabies. Meciul a fost unul nebun, in mare viteza, cu un angajament fizic urias de ambele parti si cu sarje extrem de frumoase catre eseuri(5 in total, 2 gazdele, ambele semnate George North si 3 oaspetii-2 Folau, 1 Tomane). Partida a alternat in perioade de dominatie teritoriale si de posesie. A inceput cu primul eseu al lui George North si se parea ca galezii vor sa imite Irlanda, luandu-i in forta si pe fond de viteza pe australieni. Asta in conditiile in care in minutul 11, australienii aveau posesie de 71%. In minutul 18, scorul indica 13-3 pentru gazde. Dar vine primul eseu a lui Folau, dupa o sarja naucitoare pe linia Cooper- Tomane- Folau.13-10. Jocul se relansase. Diferenta se duce la 6 puncte dupa o penalitate transformata de Halfpenny, acelasi suteur de nadejde. 16-10 (min.31). Peste cateva minute pica eseul lui Israel Folau, proiectat de acelasi Quade Cooper, de data asta in combinatie cu Adam Ashley-Cooper si Folau. Scorul se intoarce, 16-17. Pe galezi ii cam lasa nervii si au loc cateva imbranceli, destul de bine controlate de catre Wayne Barnes, singurul arbitru care se apleaca ca sa vada "interiorul" gramezilor ordonate. Pauza ii gaseste pe Wallabies la comanda. La reluare, masina de sutat Leali'ifano mai imbogateste tabela cu o penalitate transformata si Australia ajunge la 20 puncte. Bang!, un alt eseu, la colt, al lui Tomane, "facut" tot de Quade Cooper, cu assist-ul lui lui Folau (min.49). Leali'ifano transforma si scorul se duce la 16-27). Meiul nu era inca jucat. Trei minute mnai tarziu, acelasi Leali'ifano atinge cifra 30. (16-30), Gazdele aveau nevoie de minim doua eseuri trasformate ca sa egaleze. Si pornesc atacurile. Le-au trebuit 10 minute (apararea australiana ireprosabila) pentru ca acelasi North sa mai inscrie un eseu si acesta pe fondul relaxarii evidente a apararii oaspetilor. Halfpenny transforma si diferenta se reduce doar la valoarea unui alt eseu transformat. 23-30. In minutul 68, Rhys Priestland, nou intrat, isi asuma o penalitate in 22-ul australian. Si nu rateaza.26-30. Tribunele de pe Millenium explodeaza. Mai erau patru puncte de marcat pentru o victorie. Australienii se retrasesera in aparare si asteptau fluierul de sfarsit. Dar mai erau ceva mai mult de 10 minute de joc. Sensul acestuia? Univoc. Catre buturile Wallabies. In minutul 75 Quade Cooper este eliminat pentru joc periculos. Si bravii galezi se arunca orbeste inainte, la atac. Dar apararea australiana rezista, rezista. Un fel de QFort. Minutul 80 ii prinde pe oaspeti in 22-ul galez, in plin atac. Toby Faletau este sanctionat pentru not releasing the ball si meciul ia sfarsit. Australia castigat pe merit. A devenit o echipa solida si extrem de eficienta cand playmaker-ul ei, Quade Cooper, a in zi buna. El a fost ieri si capitan al echipei. Transmisia TV ne-a aratat cat era de stanjenit acest timid nr.10 cand era felicitat pentru banderola de colegii lui. Per total, australienii au marcat in acest noiembrie 156 puncte si au primit 96. Diferenta, deci, de 60 puncte. Pentru cinci meciuri este un scor bun. Suficient ca sa ii consolideze locul III in ierrhia IRB, ocupata pana de curand de Anglia. Si asa se reface suprematia Sudului. Pe merit. Saptamana viitoare reincep jocurile din grupele Heineken Cup. Competitia va rezista, prieteni, pentru ca prietenii nostri francezi, curve dupa cum ii stim, au facut pasul la offside si au declarat dragoste pe viata competitiei actuale, lasandu-i astfel pe englezi de unii singuri, drept dizidenti. Cum sa nu iubesti rugby-ul?