duminică, 17 iunie 2012

Europenii pot, dar nu reusesc

Al doilea weekend al meciurilor test din iunie. De data aceasta, rezultatele au fost mai stranse si, in acelasi timp, mai ciudate. Gazdele au trebuit sa forteze in ultimele minute ale meciurilor ca sa tina scorul in favoarea lor. Australia- Tara Galilor s-a terminat favorabil Wallabies numai datorita unei penalitati transformate in minutul 82. Galezii au inscris doua eseuri prin aripile North si Davies. In minutul 80 conduceau cu 23 la 22. Genia a fost intr-o zi palida, total diferita de jocul de acum o saptamana. Barnes a transformat, insa, tot ce a avut de sutat si asta a asigurat punctele de pana atunci ale australienilor. Pentru un amarat de "tinut la pamant", dupa expirarea timpului regulamentar, autra;ienii primesc acea penalitate care avea sa le asigure victoria. Neconvingator. Galezii s-au luptat dar nu au avut noroc. Noua Zeelanda- Irlanda a avut un parcurs asemanator. Doar dropgoal-ul lui Carter, min 81, avea sa le asigue inca o victorie in fata unei Irlande renascute intr-o saptamana. S-a inscris cate un eseu de fiecare parte,ambele punctate de catre mijlocasii la gramada, Smith si Murray. Nici acest meci nu a convins, playmakerii celor doua echipe au avut o zi mediocra. Au muncit mult inaintarile dar au lipsit baloanele decisive. Africa de Sud- Anglia avea sa fie cel mai disputat meci din cele patru ale zilei. Extrem de disputat fizic, acest joc nu a fost dominat de una din echipe, desi scorul a fost mai tot timpul in favoarea gazdelor, care in 11 minute din prima repriza au reusit trei eseuri, toate frumoase. Englezii au revenit in partea a doua si au reusit si ei trei eseuri. Toate reusite de perechea Ben Youngs(2)- Toby Flood, oamenii de la Leicester. Ca tot vorbim de ghinionista echipa a Tigrilor din Leicester, am vazut cu Dan Cole i-a tinut piept cu mare succes oponentului sau de linia intaia, "Beast" Mtawarira, de multe ori dandu-l peste cap in gramezi. Si introducerea lui Thomas Waldrom ca inchizator, prin minutul 60, a dat din nou putere Angliei. Insa nu a fost suficient. Cand mai erau 8 minute de joc, englezii se apropiasera la 6 puncte, iar un alt eseu (de care erau in stare, cu Flood, Tuilagi si Waldrom in mare dispozitie de joc) i-ar fi adus doar la 1 punct de Springboks, 1 punct avans daca eseul ar fi fost transformat. Dar n-a fost sa fie. Tot un tinut la pamant in 22-ul Angliei, avea sa-l aduca pe Morne Steyn in postura de a-si impinge echipa in invingatoare. Penalitatea a fost transformata si Africa de Sud castiga cu 36-27. Echitabil pana la urma, dar parca Anglia ar fi meritat macar un egal dupa toata munca de recuperare pe care a depus-o. In fine, ultimul meci al zilei, disputat dup[a miezul noptii, a opus Argentina-Frantei. Aceasta din urma venea dupa o serie neagra in compania Pumelor. Francezii nici acum nu pot uita cele doua infrangeri de la Cupa Mondiala de acasa, 2007 si nici celelalte trei ingrangeri din sezoanele 2010 si 2011 (amicalele de vara). In plus, Saint Andre isi schimba din mers echipa, din lotul prezentat in teren fiind prezenti nu mai putin de sapte debutanti (patru in teren la fluierul de debut) alti trei pe banca. Nici acest meci nu a fost pe masura renumelui competitoarelor. Nu stiu de ce, dar argentinienii nu fac spectacol acasa. Joaca la puncte si nu se straduiesc sa atace standardele de eleganta propuse tot de ei in meciurile de la competitile mondiale. Cert este ca francezii nu au inscris decat din penalitati in timp de Pumele au dat doua eseuri. Din nou un jucator de la Leicester Tigers si-a facut datori. Horacio Agulla a inscris pe aripa primul eseu al gazdelor in minutul 4. Si tot un eseu a facut diferenta. Dar la fel ca in celelalte meciuri povestite mai sus, eseul (si transformarea veteranului Contepomi) a venit in ultimele minute ale meciului, 77 si, respectiv, 78, aducand o alta victorie argentinienilor, al caror palmares cu Franta sporeste. Asa s-a scris scurtul moment de istorie al acestui weekend. Europenii au pierdut din nou pe linie, dar cu mult mai putin decat in saptamana precdenta. Este de concluzionat ca, poate, saptamana viitoare, sa aduca si revirimentul Nordului. P.S. Exceptia este Scotia, care a invins, sambata, in deplasare, Fiji dupa ce castigase, cu o saptamana in urma, la un punct in fata australienilor. Si Italia a batut in deplasare Canada, vineri noaptea, dar atat Scotia cat si Italia sunt in grupe valorice superioare. Asa ca teoria a invins inca o data. P.S.2.La caeasta ora se joaca la Bucuresti meciurile de ierarhie ale IRB Nations Cup. Argentina Jaguars a ridiculizat Rusia cu 33-9. Pentru finala se vor intalni Romania si Italia A. Pacat ca trebuie reducem sonorul ca sa nu mai auzim ineptiile din comentariile Bocanaciu & Carnu. Cunoscuti noua de pe la Sport 1, unde au deprins meserie de la alt "comentator" vestit, Spanu.