sâmbătă, 14 septembrie 2013

Rugby Championship: Noua Zeelanda ia avans, Australia face primele puncte

Perfect motivata echipa a Africii de Sud si-a dorit sa produca supriza pe Eden Park, in Auckland. Pentru asta nu a schimbat nimic in formula de start. Moralul Springboks era sus. Forma aratata acum o saptamana in fata Australiei indreptatea o stare buna si o motivatie pentru joc ofensiv. De partea cealalta, Noua Zeelanda avea noutati de produs. In locul lui Richie McCaw avea sa intre flankerul Sam Cane, 21, de la Waikato Chiefs. Dane Coles, 23, Hurricanes, debutant, avea sa joace taloneur (in locul lui Kevin Mealamu, aflat, totusi, pe banca), revenea Liam Messam ca flanker pe partea deschisa in locul lui Steven Luatua. Era reintrodus, dupa discutii neobisnuit de lungi in presa, Ma'a Nonu pe centru. Primele doua nume erau sangele proaspat la o echipa clasica All Blacks. Pe acest fond s-a intrat pe teren, ambele trupe strigandu-si dorinta de victorie intr-unul din cele mai emotionante momenet al intonarii imnurilor nationale din ultima perioada. Chiar si Kapa o pango (haka) a gazdelor a fost una lunga, speciala, pentru adversari deosebiti. Meciul nu a fost unul de antologie dar a fost extrem de dinamic, de angajat fizic si, de ce e nu? foarte soectaculos in conditiile noilor reguli IRB. Arbitrat fara cusururi majore de catre Romain Poite. Spun fara cusururi majore pentru ca, cu sau fara ajutorul TMO, Poite a descurajat jocul fizic al Springboks, dorind sa nu aibe probleme majore in teren. De exemplu, l-a eliminat pe Bismarck du Plessis pentru placaj inalt la Dan Carter in minutul 17, cand toate reluarile au aratat ca atacantul sud-african a intrat fizic, corect regulamentar. TMO-ul a lasat decizia la adresa lui Poite care, pentru ca Dan Carter cazuse prost, pe umar, accidentandu-se si a trebuit schimbat, a considerat contactul drept infractiune. Era gata-gata sa procedeze identic si la o faza in care Habana, in cautarea prizei la o minge inalta se tamponeaza, fara balon, cu Israel Dagg. Norocul sau ca a fost retinut de aceasta data, altfel meciul degenera. In minutul 41, pentru un asa zis cot in gat, de fapt contra in atac cu cotul in sus, Poite il sanctioneaza din nou pe Bismarck du Plessis pentru infractiune si sud-africanul este nevoit sa paraseasca terenul. E adevarat ca au mai fost cartonase galbene si in partea All Blacks, Ma'a Nonu si Kearan Reed. Dar acestea au fost aplicate pentru abateri normale de la spiritul jocului, din cauza fizicalitati ridicate a partidei. Pana si Morne Steyn a fost sanctionat, jucator experimentat, care nu a vazut multe galbene la viata lui. De amintit ca in minutul 73, Springboks avea avantaj de doi jucatori in plus, Ma'a Nonu si Read fiind, in acel moment, simultan, pe banca pedepsitilor. Aici a scapat jocul din mana Poite. Cum am spus mai sus, nu esential pentru ca partida a fost foarte frumoasa, ci sub imperiul fricii de a nu gresi sau a nu avantaja vreuna din echipe, a fost timid in acorda avertismente timpurii pentru a tempera, cat era posibil, energiile unor jucatori extrem de motivati, care au jucat la totul sau nimic, adica victorie. Evolutia scorului a dost mereu in favoarea gazdelor. Primul eseu, al gazdelor pe care, de asemenea, nu si l-a asumat Poite, a venit in minutul 5 (Kieran Reed), a fost transformat cu lejeritate de catre Dan Carter. Steyn trasforma o penalitate de la 42 metri. 7-3. Rettalick inscrie un nou eseu, Beauden Barret )inlocuitorul, cu succes, al lui Dan Carter) trasforma.14.3. Se aprea ca All Blacks se vor desprinde decisiv. Dar, La un maul intr-o gramada in cinci metri, Springboks imping pana in tusa si Bismarck du Plessis (personajul zilei) inscrie. Steyn transforma si scorul devine 14-10. Meciul se relansase. Rettalick este incetinit in actiune de catre un paravan al lui Engelbrecht si Poite acorda o penalitate. Barrett transforma si scorul la pauza devine 17-10. Dupa reluare, Read mai reuseste sa culce o data balonul. 22-10 si Barrett urca diferenta la 22-10, transformand. In minutul 60, teritorialitatea Noii Zeelande era de 69% iar posesia de doar 53%. Asta spune destul despre replica apararii foarte mobile si avansate de sud-africanilor. In minutul 67, Sam Cane, substitutul lui McCaw, a profitat de insistenta lui Kieran Reed care il presa pe Zane Kirchener ce juca la mana in propriul 5 metri si a inscris primul sau eseu la "echipa mare" . Barrett rateaza transformare si scorul se duce la 29-10. Meciul era jucat dar oaspetii nu renunta la lupta. Si preseaza. Dovada sunt cele sapte lovituri libere acordate de All Blacks in numai 11 minute de atacuri furibunde ale Springboks. Tensiunea creste si oaspetii preseaza in atac. Pentru greseli evidente, Ma'a Nonusi, anterior, Reed sunt sanctionati cu 10 minute lipsa din joc. Iar Africa de Sud profita, cum era norma, si inscriu prin recent intratul Pat Lambie un eseu foarte frumos. Aflat in 22-ul adevers, Steyn il vede pe marginea stanga pe Zane Kirchener, in deplasare catre linia de but. Aceste este incoltit de doi adversari si cand era gata sa piarda mingea, o voleibaleaza din cadere lui Lambie, sosit si el in mare viteza. Totul s-a petrecut in unghiul de colt stanga, in mai putin de trei secunde ale minutului 75. Lambie culca. 29-15. Steyn rateaza si Africa de Sud pierde orice speranta in a mai modifica rezultatul. A fost un meci cum rar s-a mai vazut in acest an, chiar daca punem si meciurile-test din iunie la socoteala. A avut de toate, mai putin un arbitru cu sange in...La 40 de minute mai tarziu, la Perth, pe ploaie si frig, pe un stadion aproape gol (australienii zic ca au fost 2350 spectatori, noi am vazut cu mult mai putini), urmau sa se intalneasca ocupantele ultimelor doua locuri ale clasamentului, dupa trei etape, al Championship: Argentina cu un punct, Australia cu zero puncte. Australia lui Ewen McKanzie a suprins iarasi cunoscatorii: l-a trecut pe banca pe Genia si l-a nominalizat capitan pe Ben Mowen, flankerul cu doar 6 selectii. Ca sa fie garnitura totala la desert, Genia nu a fost introdus nici macar in ultimele minute, NIck White, inlocuitorul sau, a jucat tot meciul si nu s-a descurcat rau. Agustin Creevy ii ia locul lui Eusebio Guinazu, Tomas Cubelii ii ia locul lui Martin Landajo. Contepomi face pereche pe centru cu Tiesi. Iar Imhoff intra in locul lui Gonzalo Camacho. Capitan ramane tot Fernandez-Lobbe. In buna traditie de acest anu, Argentina deschide tabela. Nu cu un eseu cum ne obisnuise ci doar cu o penalitate. In minutul 7. Wallabies isi revin destul de perede si mai p[un si ei ceva puncte pe tabela, Leali'ifano din doua oenalitati in minutele 11 si 18. Scorul este de 6-3 pana la eseul foarte frumos al lui Israel Folau din minutul 28. Transformeurul australian incepe serie de ratari, cu aceasta ocazie. A mai sutat pe alaturi de inca trei ori. Apararile se anihileaza recioproc iat scorul la pauza ramane cel de 14-3 pentru gazde. Dupa odihna si, probabil, motivati de Santiago Phelan, argentinienii ies mult mai decisi la lupta. In toata repriza a doua, au avut 78% posesie si 65% teritorialitate. In andamblu, repriza a doua a Pumas mi-a adus aminte de semifinala cu Franta din 2007, de la Paris. Adica de o echipa mobila , agresiva si foarte tehnica. Intre minutele 44 si 49, argentinienii au stat exclusiv in 22-ul australian. In toate acea perioada au avut trei penalitati. De tot atatea ori au preferat sa joace cu gramada. O atitudine mai mult decat respectabila. Dra, din nefericire, australienii s-au aparat eficient si nu au incasat puncte. Acestea aveau sa vina doar in munutul 60, la o executie de penalitate, prin piciorul lui Sanchez, foarte bun azi. 14-6. Atacurile argentiniene continua si, firesc, vine si eseul. Asta s-a intamplat in minutul 66 cand, la o spargere a lui Contepomi pe 5 metri, Leguizamon se insurubeaza printre doi adversari si culca balonul. 14-11. Sanchez transforma si diferenta se reduce la un singur punct. 14-13. In minutul 69, Leali'ifano rateaza inca o penalitate, de pe laterala stanga a liniei de 22 argentiniene. La fel si in minutul 78. Scorul final ramane cel de dupa eseul lui Leguizamon, adica 14-13. Excelent arbitrajul lui Nigel Owens, la multe clase deasupra francezului amintit inainte. Echipa Australiei a dezamagit din nou, in ciuda victoriei, prima din acest turneu. Argentina, in schimb a aratat ca o echipa matura, morivata la victorie si, capabila de efort toate cele 80 de minute. Batranii Contepomii, Leguizamon si Fernandez-Lobbe au fost pe tot terenul iar indelunga lor experienta europeana a suplinit perfect lipsa de experienta a mai tinerilor Matera sau Cubelli. Australia, de partea cealalta nu a fost convingatoare. Cooper iar a facut un meci sters, s-a cunoscut absenta lui Genia, mult mai relaxat, in general, fata de Nick White. Nici liniile de fund nu au stralucit cu ceva, cu exceptia eseului lui Folau, un fundas care mai mult a stat in asteptare. Nu inteleg ce se intampla in gandirea lui McKenzie atunci cand isi proiecteaza strategia de joc. Chiar atat de mare sa fie dusmania fata de predecesorul sau de nu merge pe mana jucatorilor in forma? Azi a parut ca nu are alternative si a apelat la false solutii. Dominatia argentinienilo in a doua repriza a fost atat de evidenta incat si schimbarile care l-ea facut au fost paliative. Asta se refera inclusiv la persistenta de a-i cere lui Leali'ifano sa suteze, cand avea pe teren pe pustiul O.Connor si era evident ca centrul nu era in ce se cheama zi de picior. Sunt sigur ca australienilor le va fi foarte greu sa evite ultimul loc in acest anu, pentru ca mai au meciuri in Argentina si Africa de Sud iar, la cum arata aceasta selectie a lui McEwan, nu se intrezaresc victorii posibile. Pe de alta parte nici Noua Zeelanda nu poate fi sigura de locul 1 pe care il detine azi, pentru ca mai are de jucat cu aceleasi doua echipe in deplasare. Cu Africa de Sud va fi greu. Di, probabil si cu Argentina. Iata clasamentul dupa etapa a 4-a: 1. Noua Zeelanda 18 puncte (din care doua bonus ofensiv), puncte marcate 131, diferenta +58; 2.Africa de Sud 14 puncte (din care doua bonus ofensiv), 148 puncte marcate, diferenta +77; 3. Australia 4 (nici un punct bonus), puncte marcate 55, 4. Argentina 2 puncte (ambele bonus defensiv), 80 puncte inscrise, diferenta -57. Nu e asa ca finalul editiei din acest an a Rugby Champioship va fi complicat?