duminică, 9 mai 2021

Wasps conduce repetat dar Harlequins câștigă în 14 jucători

Harlequins 48 - Wasps 46. o rivalitate străveche intre două echipe londoneze, deși Wasps s-a mutat relativ recent la Coventry și joacî pe fosta Ricoh Arena. care, la răndul ei, își va schimba numele după noul sponsor al echipei, Coventry Building. Harlequins joacă de zeci de ani pe Twickenham Stoop, ”micul” stadion alăturat consacratei arene. in rândurile celor douî echipe un mare număr de foști și actuali internaționali: Marler, Dombrandt, Danny Care, Martin Landajo, Mike Brown pentru Quins și Gaskell, Shields, Tom Young, Dan Robson, Malakai Fekitoa, Toomaga-Allen pentru Wasps. fiecare echipă propune căte un tânăr, ambii 22, drept conducător de joc, Haelequins pe spumosul Marcus Smith, Wasps pe tehnicul și calculatul Jacob Umaga, ambii naturalizați britanici. partida a fost fascinantă prin evoluția scorului, multe schimbări de tabelă, unele părând a fi decisive dar niciuna din echipe nu s-a mulumit să aștepte fluierul de final drept învinsă. chiar și în 14 oameni, Quins a reușit să intoarcă rezultatul în minutul 80. Mike Brown, aflat în diferende cu echipa, fusese eliminat pentru călcarea pe cap a pilierului Tommy Taylor în minutul 43. Wasps, condusă la pauză cu 24-22, a revenit după eliminare si reușește să pună pe tabelă o diferență de 12 puncte, 24-36 ăn minutul 49. Danny Care înscrie și arată coechipierilor că se poate, Marcus Smith transformă și scorul se reduce la 31-36. in nici 10 minute, Dorbrandt îl ridiculizează pe Kibiridge (care e schimbat imediat) și inscrie încă un eseu. transformat, desigur, de Smith. 38-36. la o tușă in 25 metri, Dan Rodson telefonează o pasă pe jos lui Josh Bassett, care culcă balonul. Umaga face 38-43. era minutul 67. trei minute mai tărziu, Wayne Barnes (cusurgiu până la nivelul tighelului de la butoniere, dar corect) oferă o penalitate viespilor pentru un placaj înalt al lui Symons asupra lui Umaga. acesta transformă și scorul de duce la 38-46. se părea că Wasps va căștiga. dar junele Smith se opune cu un arțag de bună calitate, sportiv și obține, temporar, bonusul defensiv prin transformarea unei penalități, 41-46. era minutul 74. Wasps temporizează, simțindu-se la butoane dar Marcus Smith nu renunță să facă baloane utile echipei sale. mai era nevoie de un eseu pentru a întoarce scorul. și execută lung o penalitate pentru balon ținut la pământ, prinzând o tușă la 20 metri. iar de aici, i-a fost foarte ușor lui Smith să se strecoare prin driblingul său derutant prin toastă apărarea obosită de efort a viespilor si să culce în eseu. 46-46. imposibilul fusese atins! tot el transformă și Harlequins căștigă în 14 o partidă cu 12 eseuri, 6 de fiecare parte. un meci electrizant, fără menajamente sau derapaje violente (mai puțin ieșirea ostentativă a lui Brown). un meci de nota 9. recomand actualilor jucători din diviziiler naționale să se uite la partidele din Premierhip și să nu mai piardă timpul urmărind football a la Clinceni ori Voluntari. au ce învăța în loc sa se lamenteze de viața lor sportivă. partida de azi a fost o lecție sportivă de neuitat.