duminică, 9 mai 2021

Bristol Bears, greu de ucis

un meci în buna tradiție a Bristol Bears. este condusă și revine en fanfare. Bath apucase metafizicul de picior cănd conduceau cu 15-0 (minutul 30), adică 2 eseuri, din care unul transformat plus o penalitate. până la pauză Bristol revine cu un eseu datorat înaintării, în progres la linia de 5 metri. Nathan Hughes culca un balon muncit, Sheedy transformă și diferența se reduce. meciul era relansat. în pauză m-am relaxat cu un clip publicitar pentru mâncările vegane marca Linda Mc Carthy, fost soție a lui Paul, decedată în 1998. firma continuă pe piață datorită eforturilor ex-Beatles-ului si a familiei Eastman (a Lindei). In pauză, unul din comentatori, simpaticul Lawrence Dallaglio rostește ”Bears would hit back,..” și așa a fost. după o acțiune rapidă a vitezistului Monahan dar și un balon scăpat înainte în 2 metri, in minutul următor presiunea pe buturile gazdelor crește si Luke Pierce, unul din arbitrii cei mai echilibrați, acordă eseu de penalizare oaspeților, adică Bears. 15-14 și meciul a relansat. urmează primul eseul al lui Max Malins (minutul 55, al doilea a fost in minutul 80 plus), 15-21, Charles Piutau inscrie și el, tot în mare viteză, 15-28. Bath e dominată copios și pe înaintare dar și pe apărare. o tresărire de orgoliu și un contra-atac reușit îl pune pe Anthony Watson, om de națională și preferatul lui Eddie Jones, in situație de eseu. Priestland ratează, 15-28. 3 la 4 la eseuri.. Tom Dunn, taloneurul de la Bristol, este dat afară cu roșu, pentru un atac nepermis cu umărul în capul lui Radradra. Radradra îi întinde mâna la părăsirea terenului. Urmează o perioadă de dominație netă a Bears. concretizată printr-un maul după o tușă iar Ben Earl înscrie al 5-lea eseu al Brears, transformat. 20-35. și pentru că acest cake n-avea cireașa pusă încă, a venit și ultimul eseu, al doilea, al lui Max Malins. un jucator despre care vom mai auzi multe. 20-40 scor final. ar mai fi multe de scris dar râbdarea ta, cititorule, are si ea limite. mi-a plăcut, să fiu scurt, din nou stilul de joc al apărării din Bristol și am să nominalizez Max Malins, Leiua, Radradra, Monahan și pe protectorul lor, Charles Piutau. la care merită adăugați Sinkler -omul meciului-, Andy Uren si Callum Sheedy. adică viitoarea campioană a Angliei. partida de pe Recreation Ground, un teren perfect, ambele de nota 8. iar Bristol Bears, greu de ucis.