duminică, 22 martie 2015

Irlanda castiga Six Nations 2015, la o diferenta de sase puncte in dauna Angliei.

De mult nu s-a mai vazut un astfel de deznodamant in prima competitie europeana, Inainte de ultima etapa, Anglia avea sansele cele mai mari sa castige, data fiind diferenta de puncte, trei echipe fiind egale ca punctaj, Anglia, Irlanda, Tara  Galilor. Etapa de sambata a fost o cursa nebuna pentru  puncte. In primul meci, Italia-Tara Galilor, la pauza scorul era cu un siugur punct in favoarea oaspetilor, 13-14, dupa ce Italia chiar condusese ostilitatile. Dar, dupa pauza, incepe cursa nebuna dupa puncte. Galezii inscriu nu mai putin de 8 (opt) eseuri (primul fiind inscris in prima perioada)-Liam Williams, Scott Williams, George North 3, Chris Webb, Sam Warburton, Jamie Roberts) si termina partida la un scor mai putin obisnuit, 20-61. Galezii luasera o optiune serioasa pentru titlu. Cu o diferenta generala de + 53 puncte, aveau sanse mari sa termine pe primul loc daca... Dar imediat a venit meciul de pe Murrayfield, unde Irlanda trebuia sa atace intr-o maniera similara daca vroia titlul.  Inainte de partida cu scotienii, irlandezii avea 33 puncte diferenta pozitiva. Si a inceput nebunia. Eseu dupa eseu, oaspetii, cei in verde, in special in a doua repriza, incep sa joace in mare forta , asa cum o facusera doua ore inainte galezii cu italienii. Doar 4 eseuri au reusit irlandezii- Sean O'Brien 2, Jarred Payne, Paul O"Connell, chiar in debutul partidei. In plus, Sexton i-a mitraliat de scotieni din penalitati. Scorul final, 10-40. Cu zece puncte mai mult ca diferenta, irlandezii se suie pe primul loc, detronandu-i pe galezi, 63 puncte. Finalul, insa avea sa astepte rezultatul dupa Anglia-Franta. In conditiile date, Anglia, avea nevoie sa castige cu 27 puncte in fata Frantei. Ceea ce era realizabil, data fiind forma oamenilor lui Saint Andre. Pana la pauza, englezii au trebuit sa-si revina din socul francez. In minutul 18, scorul le era favorabil oaspetilor, 7-15, datorita uneui joc foarte ofensiv si in mare viteza. Elevii lui Lancaster, excelent condusi de omul meciului- Tom Youngs, autor a doua eseuri pana la pauza, se trezesc si termina prima jumatate a intalnirii cu 24-15. Doar 9 puncte diferenta. Dupa pauza, combatantele realizeaza una din cele mai frumoase jumatatati de partida din debutul acestui sezon. Contre dupa contre,  atacuri fulgeratoare, duelul suteurilor, toate acestea au facut din ultima repriza a Turneului din acest an un regal al rugby-ului. Fata de evolutiile precedente, francezii s-au intrecut pe ei insisi si au pus probleme serioase de aparare gazdelor. Insesi dinamica scorului o spune: 27-22, 34-22, 34-25, 41-25, 41-30, 48-30, 48-35, 55-35. Era minutul 75, cand ultimul eseu, al lui Jack Nowell, a aruncat multimea in delir. Cinci minute pentru inca un eseu, transformat care ar fi adus Angliei titlul.. Gazdele se muta in 22-ul advers...dar nu reusesc sa mai inscrie. 55-35, scor final. Drept pentru care, Anglia reuseste sa-si mareasca diferenta doar cu 20 puncte si nu cu 27, cat le trebuia in calculele lor. Astfel reusesc sa-i depaseasca pe galezi si termine turneul doar pe locul 2.  Crazy win not enough for England,  Iata un titlu care rezuma totul pe ziua de ieri.

In etapa a cincea, ultima, s-au inscris 221 puncte!  85 ale gazdelor si 136 ale vizitatorilor. Per total, invingatorii au inscris 18 eseuri. Intr-adevar, sambata aceasta a fost una nebuna. Si la Roma si la Glasgow si pe Twickenham. Cu deosebirea ca in primele doua meciuri, au castigat oaspetii (cu scoruri indiscutabile)  iar in ultima partida, gazdele s-au impus la fel de convingator. Foarte interesant va fi meciul Anglia-Tara Galilor din grupele RWC ale toamnei.

Pna aatunci, insa, mai avem de terminat o alta competitie inceputa, Cupa Campionilor,. aflata in sferturi inca din februarie curent.  Bucurati-va de rugby, prieteni!