sâmbătă, 8 martie 2014

In timpul serviciului meu, nu s-a intamplat nimic deosebit

Dar chiar nimic. Irlanda a inscris opt eseuri Italiei si s-a aratat a fi echipa cu cele mai mari sanse la editia 2014 a Six Nations. Si asta chiar daca are ultimul meci la Paris. Franta a castigat porceste la Edimbourg. O penalitate acordata de un arbitru mediocru (Chris Pollock)in minutul 78, cand era condusa cu 1 punct (17-16) de catre scotieni. Care scotieni dadusera doua eseuri (Hogg si Seymour) in primele 22 de minute, le furasera francezilor nu mai putin de opt margini si sapte gramezi, ii tinusera la respect pana aproape de finalul meciului. Pentru Franta, Huget a reusit, in minutul 56, un eseu dupa o cursa solitara de 90 de metri, ca urmare a unei interceptari la o pasa neglijenta a lui Weir (neckless dwarf, cum este alintat de catre critici) . In rest s-a jucat pe suturi si contrasuturi, scotienii ratand doua penalitati care le-ar fi fost foarte utile in bagajele de dupa meci. Franta nu a aratat nimic, este o echipa improvizata, doar victoria la limita l-a salvat inca o data pe Phillipe Saint-Andre. Cum-necum au strans si ei trei victorii si sunt, din aceasta perspectiva, egalii irlandezilor la puncte. Si, ca tot veni vorba de irlandezi, se extra-cuvine sa-l cinstim si noi pe Brian O'Driscoll, asa cum a facut toata suflarea aflata pe Aviva Stadium din Dublin. BOD a jucat azi, cel de-al 140-lea sau meci test, batand recordul ce parea de neegalat al lui George Gregan, legendarul demiu australian. Dincolo de prestatia sa pe teren (a fost omul meciului) si de cei 35 de ani pe care i-a implinit in ianuarie, Brian O'Driscoll este un simbol al rugby-ului irlandez. Pentru echipa sa de club, Leinster, a inscris, incepand din 1999, 306 puncte si 60 eseuri in 179 de meciuri la care a participat. Un raport la fel de bun il are si pentru echipa Irlandei. 140 de selectii azi, 263 puncte si 47 de eseuri, in aceeasi perioada. Un banner urias cu chipul omului cu nr.13 pe tricou a fost plimbat pe tot terenul dupa terminarea meciului, in ovatiile sincere ale multimii. Raportez ca aceasta fiesta a fost singurul lucru deosebit care s-a intamplat in timpul serviciului meu. Maine, marea infruntare dintre Anglia si Tara Galilor. Pacat ca aceasta intalnire nu are parte de un arbitru adevarat. Mr.Romain Poite, sub nici o forma, nu intra in aceasta categorie. Pa maine, prieteni!